YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kan akmaya devam ediyor: 15 ölü
Suriye'de kan akmaya devam ediyor: 15 ölü
02 Haziran 2014 19:11
Suriye ordusuna ait helikopterin, Halep'in Şear bölgesine düzenlediği hava saldırısında 15 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada, orduya ait helikopterin, muhaliflerin kontrolündeki Şear bölgesine "varil bombalı" saldırı gerçekleştirdiği belirtildi.

Saldırıda, aralarında çocukların da bulunduğu 15 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedilen açıklamada, yaralıların sivil savunma ekiplerince enkaz altında çıkarılarak, sahra hastanelerine nakledildiği ifade edildi.

"Enkazdan anne ve kızları sağ çıkarıldı"

Öte yandan bölgedeki saldırıda 3 kişinin sağ çıkarıldığı bildirildi.

Sivil savunma görevlisi Ebu İsa AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıda yıkılan evlerin enkazından anne ile 2 kızını sağ çıkarmayı başardıklarını belirterek, "Aldığımız bilgiye göre enkaz altında 2 kişi daha var. Elimizdeki imkanlarla onların çıkarılmaları için çalışıyoruz" dedi.

Bölgeye elektrik verilmediğini ve teknik malzemelerin yetersiz olduğunu aktaran Ebu İsa, bu nedenle enkaz kaldırma çalışmalarında zorluklar yaşadıklarını anlattı.

Helikopterin, bölgeye 2 "varil bombası" attığını ve 3 binanın yerle bir olduğunu, çok sayıda binanın da hasar gördüğünü ifade eden Ebu İsa, rejimin "aralıksız olarak", Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgelere saldırdığını dile getirdi.

Suriye'de 15 Mart 2011'de reforum talebiyle sokaklara inen halkın düzenlediği gösterilere, rejim şiddet kullanılarak müdahale etmiş, bunun ardından başlayan ve 4. yılına giren iç savaşta, şimdiye kadar 150 binden fazla insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler