YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kamplar "aydınlanıyor"
Suriye'de kamplar "aydınlanıyor"
19 Nisan 2015 11:08
İHH tarafından Halep'e bağlı Azez kentindeki yaklaşık 10 bin kişinin barındığı Siccu kampı, kurulan güneş paneli sistemi sayesinde elektriğe kavuştu

Şam dışında birçok bölgede elektriğin olmadığı Suriye'de, Halep'e bağlı Azez kentindeki yaklaşık 10 bin kişinin barındığı Siccu kampı, kurulan sistemle elektriğe kavuştu.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca yürütülen çalışma kapsamında, Suriye'de kurulan kamplara kurulan güneş paneli sistemiyle elektrik verilmeye başlandı.

İHH Kilis Koordinatörlüğü Basın Sorumlusu Zafer Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, din, dil, ırk, cinsiyetve mezhep farkı gözetmeksizin mazlumların yanında olmanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Suriye'de yaşanan drama sessiz kalmamak adına Suriye'nin kuzey bölgelerine 7 kamp kurduklarını belirten Ersoy, buralarda yaklaşık 80 bin Suriyeli'nin yaşamını sürdürdüğünü ifade etti.

Kamplarda barınan sığınmacılar için her türlü desteğin sağlandığını ifade eden Ersoy, şöyle konuştu:

"Azez'deki Siccu Konteyner Kenti'nde barınan kardeşlerimiz bizlere enerji sıkıntısı yaşadıklarını iletti. Bu sıkıntının giderilmesine yönelik başlattığımız çalışma kapsamında güneş enerjisi kitleriyle bu sorunu çözebileceğimize karar verdik. Kurulan güneş paneli sistemi sayesinde şu anda normalde karanlık olan konteynerler ailecek bir araya gelinebilen ortama dönüştü. Lambalar yanıyor, dolaplar çalışıyor. Artık insanlar telefonlarını rahatlıkla şarj edebiliyorlar. Elektriksizlik büyük bir sıkıntıydı. Hamdolsun bu sorunu aştık. İnşallah diğer kamplarımızda da bu sistemi uygulamaya başlayacağız."

Elektrik yokken insanların güneşin batmasıyla konteynerlere çekildiğini ve hayatın durduğunu anlatan Ersoy, kurulan sistem sayesinde birçok sorunun çözüme kavuştuğunu vurguladı.

- "Artık çocuklarımız rahatça derslerini çalışıyor"

Ersoy, Suriye'deki iç savaş nedeniyle Şam dışında sadece birkaç bölgede elektrik olduğunu dile getirdi.

İnsanların elektrik ihtiyacını jeneratör veya eski araçlarının motorlarını kullanarak elde ettikleri enerjiyi evlerinde kullanmaya çalıştıklarını anlatan Ersoy, "Bu durum yakıt gerektiriyor. Yakıt bulma ihtimalleri de çok az" diye konuştu.

Öncelikli olarak bölgede kurulan mevcut çadır kentlerin konteyner kentlere dönüştürüleceğine işaret eden Ersoy, daha sonra da buralara güneş paneli sistemi kurulacağını kaydetti.

Çadır kent sakinlerinden Abdurrezzak Sükkan da elektrik yokken çok sıkıntı çektiklerini ifade etti.

Kurulan sistem sayesinde her şeyin daha güzel olduğunu belirten Sükkan, "Artık çocuklarımız rahatça derslerini çalışıyor, elektrikle çalışan cihazları kullanabiliyor. Telefonlarımızı şarj edip yakınlarımızla haberleşebiliyoruz" dedi.

Ahmet Sükkan da elektrik olmadığı dönemlerde ders çalışamadığını ifade ederek, şimdi derslerini rahat şekilde yaptığını aktardı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler