YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de insanlık ölüyor... 34 gün dayanabildi
Suriye'nin başkenti Şam'da Beşşar Esed rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta'da yetersiz beslenme ölümlere yol açıyor. Bölgede son 2 günde iki bebek daha hayatını kaybetti.
Suriye'de insanlık ölüyor... 34 gün dayanabildi
22 Ekim 2017 / 18:28 Güncelleme: 22 Ekim 2017 / 18:44

Şam'ın doğusunda yer alan Doğu Guta bölgesindeki yaklaşık 400 bin sivil, 5 yılı aşkın süredir Esed rejimi tarafından ablukada tutuluyor.

Doğu Guta, Kazakistan’ın başkenti Astana’da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasındaki anlaşmayla gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgelerinden biri ilan edilmiş olsa da Esed rejimin hava saldırıları devam ediyor.

Rejimin saldırılarında birçok sağlık merkezi ve ilaç deposu kullanılamaz hale geldi.

Son aylarda rejim ve destekçisi yabancı terörist gruplar, Doğu Guta halkının kaçak yollar, tüneller ya da aracı tüccarlar vasıtasıyla ihtiyaç maddelerine ulaşmasını da engelliyor.

Bölgede bebek maması ve süt de tamamen tükenmiş durumda.

Doğu Guta'daki AA muhabirinin bildirdiğine göre, doğumundan hemen sonra tedavi altına alınan bebeklerden 1 aylık Seher Difda, yetersiz beslenme nedeniyle dün gece hayatını kaybetti.

Tedavi gördüğü sağlık merkezinde son saatleri AA kamerasına yansıyan Seher bebeğin, oldukça zayıf ve bitkin olduğu dikkati çekti.

Bebek, sabah saatlerinde ailesi tarafından defnedildi.

AA muhabirine bilgi veren Suriye Geliştirme Kurumu Sağlık Bölümü Müdürü Dr. Yehya Abu Yehya, Seher bebeğin anne rahmindeyken yetersiz beslenme yüzünden gelişemediğini kaydetti. Yehya, tıbbi imkansızlıklar içinde 1 ay süren çabalara karşın minik yavrunun dün gece fenalaşarak yaşam mücadelesini kaybettiğini anlattı.

UBEYDE BEBEK'TE HAYATINI KAYBETTİ

Doğu Guta medya merkezi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Rejimin ve destekçilerinin Doğu Guta'ya 5 yıldır uyguladığı yoğun abluka sonucu ortaya çıkan yetersiz beslenme neticesinde 1 aylık Ubeyde bebek, tedavi gördüğü merkezde hayatını kaybetti." bilgisini paylaştı.

Merkez, rejim ablukası yüzünden yeterli besin ve süt bulunamadığını, bunun yenidoğan ölümlerinin hızla artmasına neden olduğuna dikkati çekti. 

İLAÇ YAPMA DENEMESİ BAŞARISIZ OLDU

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da El-Hakim Acil Bakım Merkezinde çalışan çocuk hastalıkları uzmanı Dr. İsmail Hakim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yetersiz beslenme sorunuyla karşılaşan çocukların tedavisi için buğday, pirinç, şeker gibi ürünleri de kullanarak yerli ilaçlar üretmeyi denediklerini söyledi. Hakim, "Maalesef elde ettiğimiz ilaçlar çok az ve masraflıydı. Bu ilaçlar ihtiyacımızın sadece yüzde 10'luk bir kısmını karşıladı. Pahalılık yüzünden üretimden vazgeçtik." diye konuştu.

Son dönemlerde yetersiz beslenme kaynaklı yenidoğan ölümlerinin arttığına işaret eden Hakim, her dört çocuktan birinin gıda yetersizliği çektiğini bildirdi.

Hakim, savaş ve abluka ortamının anneleri psikolojik olarak etkilediğini ifade ederek anne sütü ile beslenen çocukların gelişiminde büyük sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

Doğu Guta'da "Der Şifa" hastanesinde hemşirelik yapan Rim Vecdi, merkezdeki 7 aylık hasta bir bebeğe düzenli formül süt vererek durumunu iyileştirmeye çalıştıklarını anlattı. Vecdi, bölgedeki çocukların süte ve düzenli beslenmeye ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Doğu Guta'da yer altına gizlenmiş bir tıp merkezinde zorlu bir ameliyatla kurtarılan bir günlük Muhammed bebek, kuşatma şartlarına dayanamayarak geçen hafta önce hayatını kaybetmişti.

suriye-003.jpg

 // mi
Hala cola içenler, sigara içenler, yahudi mallarını alanlar, fox tv seyredenler, alman abd arabalarını alanlar bu günahlara ortak oluyorlar. hala Tayyip düşmanlığı yapanlar da bunlara ortak oluyorlar. Tek dediklei tek adam istemiyoruz. Çok adam olsun da ülke,ümmet bölünsün, oyalanıp dursun istiyorlar. ABD, Rusya tek adam değil mi. Ama onlar başka di mi... yav ne kadar yabancı sever olmuşuz... Biz Türküz, müslümanız. 700 sene tek adamla yönetildik, 1908'de parlementer sisteme geçince bittik. Gavur ağzıyla konuşmayın. Aklınızı kullanın. Kullanılmayan akıllar birileri tarafından kullanılır......
23 Ekim 2017 08:25
onlar da görsün
 // ismail kus
kafirler bunu zaten bilerek ve isteyerek yapiyorlar.
bati medeniyeti , birlesmis milletler hepsi hikaye ve bos.
ancak müslümanlar kendi durumuna bakmali.
bu duruma sebep kim , esad.
esad,i orada tutan kim , bati ve bm.
onlara kafa tutan kim , sadece türkiye , sadece recep tayyib erdogan.
peki chp heyeti sam,a gitti ve esad,i destekledi.
chp secmeni bu partinin halen nasil pesinden gidebiliyor.
onlar da bu drami görsünler ve parti yönetimine tavir alsinlar.
diger müslüman ülkelerin de chp,den farki yok.
cünkü umurlarinda degil , hic sesleri cikmiyor.
tipki chp gibi....
22 Ekim 2017 Pazar 22:47
Yandım, parçalandım
 // Rasim DUMAN
Şu sâbileri bu hâllere getirenler için, elbette varolsun Cehennem ! Ya Râb, şu insanları kurtar , âmin âmin âmin inşallah....
22 Ekim 2017 Pazar 20:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler