YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de İdlib Üniversitesi Fetih Ordusu'nun denetimine geçti
Suriye'de İdlib Üniversitesi Fetih Ordusu'nun denetimine geçti
26 Mart 2015 01:28
Suriye'de çatı muhalif birliği Fetih Ordusu'na bağlı birliklerin İdlib ilindeki öğrenci yurdu ve İdlib Üniversitesi'nin denetimini tamamen ele geçirdikleri bildirildi.

Fetih Ordusu'nun saha komutanlarından İsa Sakil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fetih Ordusu'na bağlı birliklerin İdlib'in doğusunda rejim güçlerine ait 12 askeri nokta ile birçok askeri kışlanın denetimini ele geçirdiğini, kent merkezinde de önemli ilerlemeler sağladığını söyledi.

Muhaliflerin Sadkob, Savami, Kahruba, Melçe, İnşaat, Mesbeh, Alaf, Duveyr, Hazel Kadim, Medecin, Ayn Şibe ve Kale'deki kontrolü sağladığını dile getiren Sakil, şöyle konuştu:

"Fetih Ordusu'na bağlı birlikler İdlib ilindeki öğrenci yurdu ve İdlib Üniversitesi'nin denetimini ele geçirdi. Üniversite yakınlarındaki büyük bir caminin de kontrolünü sağlayan muhalifler, 30. Sokak'ta rejim güçleriyle yoğun bir şekilde çatışıyor. Kentin doğu bölgesinin kontrolünü elinde tutan muhalifler şimdi de kentte birçok koldan saldırmaya başladı."

Muhaliflerin tank birliğinin takım komutanı Mazin Korac ise İdlib'in doğu kesimlerinde yer alan Şam yönetimine bağlı güçlerin bulunduğu karargahları tank ateşine tutup tahrip ettiklerini vurguladı.

Tank ateşiyle tahrip edilen yerlerden yoğun dumanların yükseldiğini belirten Korac, Fetih Ordusu'na bağlı birliklerin saldırılarında çok sayıda rejim askerinin yaşamını yitirdiğini ve yaralandığını dile getirdi. 

Korac, birçok muhalif birliğin kent merkezine girdiğini anlatarak, şehir içinde ve çevresinde Esed güçleri ile silahlı muhalifler arasında yoğun çatışmaların yaşandığını, orduya ait savaş uçaklarının da muhaliflerin olduğu bölgeleri bombaladığını dile getirdi.

Ahraru'ş Şam, Nusra Cephesi, Aksa Askerleri (Cundu'l-Aksa), Sunne Ordusu (Ceyşu's-Sunne), Feyleku'ş-Şam ve Hak Tugayı (Livau'l- Hak) gibi büyük gruplar, "Fetih Ordusu" (Ceyş'ul-Fetih) adı altına "İdlib'e ortak saldırı" düzenlemek amacıyla birleştiklerini duyurmuştu.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler