YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de iç savaş: 94 ölü
Suriye'de iç savaş: 94 ölü
08 Aralık 2013 09:13
Suriye'de rejime bağlı ordu birliklerinin yönetim karşıtlarının yoğun olduğu kentlere kara ve havadan gerçekleştirdiği operasyonlarda 24'ü çocuk, 20'si kadın 94 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin denetiminde olan bölgelere düzenlediği operasyonlar sonucu başkent Şam'ın banliyölerinde 43, Dera'da 17, Rakka ve Halep'te 9'ar, Humus'ta 8, Lazkiye'de 3, Hama'da 2, İdlib, Deyru'z Zor ve Kuneytra'da birer olmak üzere 94 kişinin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada ise Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı El-Kindi hastanesine grad füzeleriyle saldırdığı ifade edildi.

ÖSO birliklerinin Halep kentindeki Es-Sıfira kasabasını bombalamaya çalışan orduya ait bir savaş uçağını düşürdüğü ileri sürülen açıklamada, silahlı muhaliflerin kentin Eşrafiye ile Halidiye banliyölerindeki rejim güçlerinin bulunduğu binalara saldırarak, büyük zayiat verdirdiği aktarıldı.

Güvenlik güçlerinin başkent Şam'ın Duma, Yermuk, Dareyya, Berze, Cobar banliyölerine ağır silahlarla operasyon düzenlediği belirtilen açıklamada, Hizbullah destekli rejim güçlerinin Şam'ın Nebek beldesine karadan karaya füzelerle, roket ve havan toplarıyla saldırdığı bildirildi.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye ordusunun ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini belirtti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler