YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de günün bilançosu: 91 ölü
Suriye'de günün bilançosu: 91 ölü
09 Aralık 2013 06:35
Suriye'de, Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 15'i çocuk, 8'i kadın 91 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin karadan ve havadan muhaliflerin denetimindeki bölgelere düzenlediği saldırılar sonucu, başkent Şam'ın banliyöleri ile çevresindeki beldelerde 41, Halep'te 25, Humus'ta 11, Deyru'z Zor'da 4, Hama ve Dera'da üçer, Kuneytra'da 2, İdlib ve Rakka'da birer olmak üzere 91 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesinden (LCC) yapılan açıklamada da Suriye ordusuna bağlı birliklerin, başkent Şam'ın Duma, Berze, Muaddamiye, Kabun, Dareyya ve Cobar'a havan topu ve roketlerle saldırdığı kaydedildi.

Rejim güçlerinin başkentin Kalemun bölgesindeki Nebk beldesini kuşatarak ağır silahlarla saldırdığı ve beldede her gün yeni "katliamlar" gerçekleştirdiği ileri sürülen açıklamada ayrıca silahlı muhaliflerin, Halep'te rejim güçlerinin kaldığı binaları yerli yapım Grad füzeleriyle vurduğu ve Esed güçlerine büyük zayiat verdiği iddia edildi.

Birçok kentte Esed güçleriyle silahlı muhalifler arasında çatışmaların yaşandığı iletilen açıklamada, orduya ait savaş uçaklarının muhaliflerin denetimindeki birçok bölgeyi bombaladığı aktarıldı.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin, ülke genelinde gerçekleştirdiği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve muhaliflerin kazdığı tünelleri imha ettiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler