YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de günün bilançosu: 130 ölü
Suriye'de günün bilançosu: 130 ölü
02 Nisan 2013 07:19
Suriye'de, Şam yönetimine bağlı ordu birliklerinin ülke genelinde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 130 kişinin öldüğü bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), güvenlik güçlerinin sabahtan bu yana hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlarda Şam'ın banliyölerinde 40, Humus'ta 24, İdlib'de 23, Halep'te 18, Kuneytra'da 7, Deyru'z Zor'da 6, Dera'da 5, Rakka'da 4 ve Hama'da 3 olmak üzere ülke genelinde 130 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Bu arada, başkent Şam'ın Duma, Doğu Guta, Dareya, Tadamun, Yermuk, Cobar, Haresta ve Seyyide Zeynep bölgelerinin rejime bağlı güçlerin yoğun saldırılarına maruz kaldığını belirten Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), gün boyu Kasyon Dağı'ndan kentin güney kesimlerine top ateşi düzenlendiğini ve hedef alınan bölgelerden yoğun dumanların yükseldiğini belirtti.

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Uluslararası Şam Havaalanı'na havan toplarıyla saldırdığını aktaran SRGC, havaalanı yolu üzerinde de yer yer ÖSO birlikleriyle Suriye ordusu arasında çatışmalar meydana geldiğini bildirdi.

SRGC, Halep, Humus, İdlib, Kuneytra, Deyru'z Zor ve Dera'da da iki ordu arasında sokak çatışmalarının yaşandığını aktardı.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubun etkisiz hale getirildiğini ve silahlarına el konulduğunu açıkladı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler