YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de gizli polis iddiaları
Şiddetli çatışmaların yaşandığı Suriye'de gizli polislerin evlere baskınlar düzenlediği ve tutuklamalar yaptığı ileri sürüldü. Suriye'deki Esad karşıtı gösterilerde en az 112 kişinin öldüğü belirtildi.
Suriye'de gizli polis iddiaları
24 Nisan 2011 / 09:28 Güncelleme: 24 Nisan 2011 / 09:39

Suriye'deki kanlı olaylardan sonra gizli polis güçlerinin dün gece evlere baskınlar düzenlediği ileri sürüldü.

Reuters'ın muhalif kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, sivil giyimli ve saldırı silahları taşıyan güvenlik güçleri, başkent Şam yakınlarındaki Gouta'da evlere baskınlar düzenledi ve tutuklamalar yaptı. Muhalifler, gösterilerin kanlı biçimde bastırılmaya çalışılmasının ve ardından tutuklamaların başlamasının, Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetiminin olağanüstü halin kaldırılması yönünde attığı adımın gösterişten ibaret olduğunu ortaya koyduğunu öne sürüyor.

Güneydeki Dera kentinde başlayan ve beşinci haftasında çeşitli kentlere yayılan gösterilere katılım, son iki günde doruğa çıktı. Güvenlik güçlerinin müdahaleleri de aynı şekilde şiddetli oldu ve iki gün içerisinde en az 112 gösterici öldü. 

Muhaliflerin Youtube'a koyduğu ve cuma günü çekildiği belirtilen bir video görüntüsünde, Şam'daki Abbasi Meydanı yakınlarında toplanan göstericiler, ''halk rejimin devrilmesini istiyor'' diye bağırırken silah seslerinin duyulmaya başlandığı görülüyor. Göstericiler ellerini havaya kaldırıp silahsız olduklarını göstermeye çalışırken silah sesleri yoğunlaşıyor. Bir gencin başından ve sırtından kan akarken yere düştüğü görülüyor. Çevresindekiler onu yerden kaldırırken, ateşin yeniden başlaması nedeniyle olduğu yere bırakıyor.

İnsan hakları savunucuları, başkent Şam'a 10 kilometre mesafedeki Abada köyünde cuma günü yaralananların hastaneye gitmelerine, güvenlik güçlerince engel olunduğunu savunuyor. Bir din görevlisi de, Dera yakınlarındaki Nava kasabasındakilerin kendisine, güvenlik güçlerinin ayrım gözetmeksizin insanların üzerine ateş açtığını söylediklerini belirtti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler