YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de gecenin bilançosu: 55 ölü
Suriye'de gecenin bilançosu: 55 ölü
28 Ocak 2014 09:43
Esed güçlerinin ülke genelinde düzenlediği saldırılarda 55 kişi öldü

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı ordu güçlerinin muhaliflere yönelik çeşitli kentlerde ağır silahlarla kara ve havadan düzenlediği saldırılarda 4'ü kadın, 4'ü çocuk olmak üzere 55 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin denetimindeki bölgelere hava ve karadan ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda başkent Şam'ın banliyölerinde 28, Halep'te 10, Kuneytra ve Humus'ta 4'er, Dera'da 3, İdlib'de 2, Haseke, Lazkiye, Deyru'z Zor ve Hama'da birer olmak üzere 55 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, ölenler arasında 4 kişinin rejim güçlerinin işkencesi sonucu yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada, İslami Cephe'ye bağlı birliklerin, Halep'in Bab kasabasında çıkan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütün konvoyuna düzenlediği saldırıda 20 aracı imha ettiği ve IŞİD'e büyük zayiat verdiği kaydedildi.

İslami Cephe'nin Bab kasabası çıkışında aralarında tanklarında yer aldığı ağır silahlarla IŞİD'in konvoyuna saldırdığı belirtilen açıklamada, cephenin kasaba girişinde yer alan IŞİD'e ait bir kontrol noktası ile askeri merkeze bomba yüklü araçla saldırılarda bulunduğu bildirildi.

İslami Cephe'nin Halep'in Maret el-Artik bölgesinin kontrolünü ele geçirdiği ve bölgede çıkan çatışmalarda aralarında Hizbullah milislerinin de yer aldığı onlarca askerin esir alındığı belirtilen açıklamada, Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait helikopterlerin de Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere "varil bombasıyla" saldırdığı aktarıldı.

Öte yandan Nusra Cephesi'nin Hama'da Rahçe köyü yakınlarında yer alan rejime ait askeri kontrol noktasına 2 bomba yüklü araçla düzenlediği saldırılarda çok sayıda Esed rejime ait askerin öldüğü belirtildi.

Rejim güçlerinin başkent Şam'ın Duma, Cobar, Dareyya, Berze ve Kabun bölgelerini havan topu ve roketlerle saldırdığı iletilen açıklamada, kentin Yermuk ve Hacer Esved bölgesinde insanların açlık nedeniyle ölmeye başladığı kaydedildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler