YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de Esed katliamı: 61 ölü
Suriye'de Esed katliamı: 61 ölü
28 Temmuz 2014 08:22
Suriye'de, Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin, muhaliflerin denetimindeki bölgelere ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 61 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Esed güçlerinin muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere karadan ve havadan düzenlediği saldırılarda Hama'da 19, başkent Şam'ın banliyölerinde 12, Halep'te 11, Deyru'z Zor'da 5, İdlib'de 4, Humus'ta 3, Rakka'da 3, Tartus'ta 2 ve Dera'da 2 olmak üzere 61 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesinden (LCC) yapılan açıklamada da orduya ait helikopterlerin Halep'te muhaliflerin denetiminde olan farklı bölgelere varil ve vakum bombaları attığı, çok sayıda yerleşim yerinde büyük hasar meydana geldiği ifade edildi.

Kentin eski Halep bölgesinde İslami Cepheye bağlı birliklerle Esed güçleri arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığı bildirilen açıklamada, Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin Hama kenti çevresinde rejim güçlerine ait çok sayıda kontrol noktasının denetimini sağladığı kaydedildi.

Rejim güçlerinin başkent Şam'ın Duma, Cobar, Tadamun, Kabun ve Dareya bölgelerine havan topu attığı ve uçaklarla bombaladığı aktarılan açıklamada, muhaliflerin Cobar bölgesinde, Hizbullah milislerinin de içinde yer aldığı rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı binalara saldırdığı ifade edildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı kişiyi etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler