YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de bomba sesleri...
Suriye'de bomba sesleri...
25 Mayıs 2012 22:26
Suriye Genel Devrim Konseyi, İdlib'in Cebel El Zaviye ve Lazkiye'nin Cebel El Ekrad bölgelerinin helikopter destekli ağır silahlarla bombalandığını duyurdu.

Muhalif yapılanmalardan sorumlu olan konsey, ordunun İdlib'in Cebel El Zaviye bölgesindeki Serç köyüne ve Lazkiye'nin Cebel El Ekrad köyünü helikopterlerin desteğinde bombaladığını ve bombardıman sonucunda 20'den fazla kişinin yaralandığını ve bu bölgelere çok sayıda ambülansın gittiğini duyurdu.

Lazkiye'nin Kenesb nahiyesi ile Merç El Zaviye köyüne güvenlik güçlerinin çok sayıda askeri araçla girdiğini ve helikopterlerin yerleşim birimlerine yoğun olarak ateş açtığını kaydeden konsey, Humus kentinde de cuma namazından sonra güvenlik güçlerinin saldırısında onlarca kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını veya tutuklandığını aktardı.

Bölgedeki yerel aktivistlerden Ebu Adnan, Lazkiye'deki Cebel El Ekrad ve İdlib'in Cebel El Zaviye bölgelerindeki operasyonlar nedeniyle elektrik ve iletişim araçlarının yanı sıra tüm tali yollarının güvenlik güçlerince kesildiğini ve bölgeden sağlam verilere ulaşmakta zorluk çektiklerini ifade etti.

Bölgedeki çok sayıda köyün güvenlik güçlerine baskınlar düzenlendiğini dile getiren Ebu Adnan, iki kentte operasyonların devam ettiğini ve halkın korkudan dışarı çıkmadığını söyledi.

Bu arada, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, bu gün ülke genelinde cuma namazından sonra düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerde ve çıkan olaylarda ölü sayısının 30'a çıktığını bildirdi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler