YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de bir kimyasal silah tesisi daha imha edildi
Suriye'de bir kimyasal silah tesisi daha imha edildi
07 Kasım 2013 14:07
Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, Suriye’de bir kimyasal silah üretme tesisinin daha kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Suriye’de bir kimyasal silah üretme tesisinin daha kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi.

KSYÖ tarafından yapılan açıklamada, daha önce güvenlik gerekçesiyle girilemeyen iki yerden biri olan Halep yakınlarındaki tesisin tasfiye edildiğine ilişkin görüntü ve fotoğrafların Suriye tarafından KSYÖ'ye iletildiği kaydedildi.

Örgüt, söz konusu görüntü ve fotoğrafların doğruluğunun uzmanlarınca teyit edildiğini aktardı.

KSYÖ uzmanlarının Suriye’de tasfiye işlemleri kapsamında kontrol ettiği tesis sayısı böylece 22’ye yükseldi. Suriye, KSYÖ’ye verdiği raporda 23 üretme tesisine sahip olduğunu açıklamıştı. Uzmanların geri kalan bir tesise ise güvenlik gerekçesiyle giremedikleri bildirilmişti.

KSYÖ İcra Konseyi eylül ayında yaptığı toplantıda, BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca Suriye’de bulunan tüm kimyasal silah üretim araçlarının 1 Kasım'a kadar imha edilmesini ve ülkenin 2014 yılı ortalarına kadar kimyasal silahlardan tamamen arındırılmasını kararlaştırmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler