YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de bir ilk
Suriye ordusundan ilk defa Hristiyan bir subayın saf değiştirerek muhaliflere katıldığı bildirildi.
Suriye'de bir ilk
12 Mart 2012 / 13:40 Güncelleme: 12 Mart 2012 / 13:46

Londra'da yayımlanan Eşşark El Avsat gazetesinde yer alan habere göre, Suriye ordusunda görevli Yarbay Muti' İlyas, Esad rejimine karşı direnen güçlere katıldı. Video paylaşım sitesi Youtube'da yayımlanan görüntülerinde ordudan ayrılma gerekçelerini açıklayan İlyas, "Suriye ordusunun asli görevi olan halkı korumaktan uzaklaşarak, etnik temelde masum vatandaşları katleden bir güce dönüştüğünü" söyledi.

İlyas, "Suriye halkının, bütün din ve mezhep grupları ile birlikte bir bütün olduğuna inandığımdan, Hristiyan bir subay olarak Esad ordusundan ayrıldığımı ilan ediyorum" diye konuştu.

Eşşark El Avsat, Yarbay İlyas'ın muhaliflere katılmasının, geçtiğimiz haftalarda Alevilerden oluşan bir grup askerin rejimle yollarını ayırarak Özgür Suriye Ordusu saflarına katılmasının ardından gerçekleştiğine işaret ederek, Devlet Başkanı Beşşar Esad'a yönelik muhalefet blokunun, diğer mezhep ve din gruplarını da içerecek şekilde genişlediğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması ve katliamların artmasını gerekçe gösteren 7 yüksek rütbeli asker de Türkiye'ye sığınmıştı.

Suriye'de 23 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 8'ini Hristiyanların oluşturduğu belirtiliyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler