YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de ateşkes masası dağıldı
Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab rejimin ateşkes ihlallerinden sorumlu tutulmadığını, bu nedenle de sahada artık ateşkesin mevcut olmadığını söyledi.
Suriye'de ateşkes masası dağıldı
19 Nisan 2016 / 13:41 Güncelleme: 19 Nisan 2016 / 16:52

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab, rejimin ateşkes ihlallerinden sorumlu tutulmadığını, bu nedenle de sahada artık ateşkesin mevcut olmadığını söyledi.

Hicab, MYK heyetinin görüşmeleri tek taraflı ertelemesinin ardından bugün düzenlediği basın toplantısında, MYK'nın siyasi çözüm için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini ve uluslararası toplumdan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Suriye'ye ilişkin 2254 sayılı kararını uygulanmasını istediklerini kaydetti.

BM'nin ve diğer ülkelerin bir önceki turda insani yardımların ulaştırılacağına ilişkin garanti verdiğini ancak Suriyelilerin sadece yüzde 6,5'ine insani yardım ulaştırıldığını ifade eden Hicab, kuşatma altındaki Suriyelilere yiyecek yerine temizlik maddeleri gönderildiğini ve insani yardımların ulaştırılmasının başarısızlığa uğradığını bildirdi. Hicab, “İnsanlar temizlik malzemesi veya deterjan mı yiyecek?” diye sordu. 

BMGK’nın 2254 sayılı kararından bu yana bir tek tutuklunun bile serbest bırakılmadığını belirten Hicab, “Tersine tutuklu sayısı arttı. 2 binden fazla insan tutuklandı, 91’i çocuk 194’ü kadın bunların.” dedi. Hicab, tutukluların 159’unun da işkenceyle öldürüldüğünü kaydetti. 

Suriye’nin bazı bölgelerine bir şişe süt bile ulaştıramayan BM’nin ve büyük güçlerin, siyasi geçişi nasıl sağlayabileceğini soran Hicab, “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bana birçok defa Daraya’ya yardım ulaştırılacağı sözünü verdi. 27 Şubat’tan bu yana Daraya’ya ne gitti? Bütün ülkeler mefluç, bir tek kamyon bile Daraya’ya gidemedi.” diye konuştu.

Hicab, kuşatmaların kaldırılmadığına dikkati çekerek, "Bir milyon 700 bin kişi tutuklu halde. Suriye'de yaşananları Naziler bile yapmadı." dedi. 

"ATEŞKES MEVCUT DEĞİL"

Rusya ve İran’ın desteğini alan rejimin Suriye’de ateşkesi sürekli ihlal ettiğini belirten Hicab, “Sahada çatışmaların durması söz konusu değil, çünkü hiç kimse rejimden hesap sormuyor.” dedi.

“Elinde silahı olan kardeşlerimiz, o silahları asla bırakmayın, bu suçlu Suriye’de oldukça.” diyen Hicab, “İran 65. tugayın Suriye’ye nakledildiğini söylerken nasıl bir ateşkes olabilir? Rus uçakları her gün Suriye vatandaşlarına fosfor bombası, napalm yağdırırken nasıl ateşkes olabilir?” ifadelerini kullandı.

Hicab sözlerini şöyle sürdürdü:

"553 Suriyeli öldürüldü ateşkesin başlangıcından bu yana? Hangi ateşkesten bahsediyoruz? Sahada ateşkes yok. BMGK toplanmalı ve anlaşmayı gözden geçirmeli. Sahada uluslararası gözlemciler olmalı ve ateşkesi kimin bozduğunu teşhis etmeli ve hesap sormalı. Ama takibi yapılmadığında, rejim ve müttefikleri uluslararası anlaşmaları ihlali sürdürecek."

Rejim ve müttefiklerinin Halep’i kuşattığını belirten Hicab, bunun 600 bin Suriyelinin kuşatılması anlamına geldiğini söyledi. 

"İran ve Rusya her türlü silahı kullanıyor. Uluslararası toplumu ve BMGK’yı burada yaşanabilecek insani felaketle ilgili olarak buradan uyarıyorum." diyen Hicab, Suriyelilerin kendini savunmaktan alıkonulduğunu ancak rejime Rusya ve İran’ın silah vermeyi sürdürdüğünü kaydetti.

Hicab, “Biz de gerekirse taşlarla savaşacağız ama asla kendimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler