YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de 99 ölü
Suriye'de 99 ölü
29 Aralık 2013 09:22
Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetimindeki ordu birliklerinin, muhaliflerin denetiminde olan bölgelere kara ve havadan düzenlediği operasyonlarda 11'i çocuk 99 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütünden yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin kontrolündeki bölgelere havadan "varil bombalarıyla" karadan roket ve havan topuyla düzenlediği operasyonlar sonucunda Halep'te 50, Humus'ta 15, başkent Şam'ın banliyölerinde 16, Hama'da 7, Dera ve Deyru'z Zor'da 3'er, Rakka ve İdlib'te ikişer ve Lazkiye kentinde bir olmak üzere 99 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye Hava Kuvvetlerine bağlı helikopterlerin Halep kent merkezi ile Tel Rıfat beldesine "varil bombasıyla" saldırdığı ifade edilen açıklamada, orduya ait bir savaş uçağının Halep'in Türkiye sınırındaki Azez ilçesini bombalamasında ölen ve yaralananların olduğu ve saldırıda çok sayıda evin yıkıldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Esed güçlerinin Humus'ta muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere ağır silahlarla saldırdığı belirtilirken başkent Şam'ın Duma, Yermuk, Dareyya, Cobar ve Kabun'un bölgelerinin rejim güçlerinin saldırılarına maruz kaldığı vurgulandı.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin Halep, Deyru'z Zor ve başkent Şam'ın kırsalında düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler