YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de 72 kişi daha öldü
Suriye'de 72 kişi daha öldü
03 Temmuz 2013 07:29
Suriye'de rejime bağlı ordu güçlerinin ülke genelinde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 6'sı çocuk, 4'ü kadın 72 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), rejime bağlı güçlerin yönetim karşıtlarına hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlarda başkent Şam'ın banliyölerinde 34, Halep'te 21, Humus ve Dera'da 5'er, Deyru'z Zor'da 4, İdlib'de 2 ve Kuneytra'da bir olmak üzere ülke genelinde 72 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bu arada Esed güçlerinin havan topu, roket ve toplarla Şam'ın Duma, Kabun, Aseli, Kadem, Beyt Cin ve Hacer Esved'e saldırdığını bildiren Suriye Genel Devrim Konseyi(SRGC), kentin Haresta, Doğu Guta, Dareya ve Yermuk bölgelerinde de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile düzenli ordu arasında yoğun sokak çatışmalarının yaşandığını kaydetti.

SRGC, savaş uçaklarının Halep'in Kuveyris bölgesindeki yerleşim yerlerini bombaladığını, kentte birçok bölgede silahlı muhaliflerle Suriye ordusuna bağlı birlikler arasında çatışmalar yaşandığını belirtti.

Humus'taki Halid Bin Velid Camisi'nin rejim güçlerinin saldırılarına maruz kaldığını ve hasar gördüğünü ifade eden SRGC, kentte muhaliflerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerin yerden yere fırlatılan füzelerle vurduğunu aktardı.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini açıkladı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler