YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de 65 kişi hayatını kaybetti
Suriye'de 65 kişi hayatını kaybetti
24 Mart 2013 07:29
Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 65 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), güvenlik güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlarda Şam'ın banliyölerinde 24, Dera'da 13, Humus'ta 10, Halep'te 9, Hama ve Deyru'z Zor'da 3'er, İdlib'te 2 ve Rakka'da 1 olmak üzere toplam 65 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bu arada Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin Dera'daki 38 ile 138'inci tugayların denetimini sağladığını ve birlikteki tüm araç ve askeri mühimmata el koyduğunu belirten Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi(LCC), kentte ve denetimi sağlanan söz konusu birliklerin çevresinde iki ordu birlikleri arasında çatışmaların yaşandığını aktardı.

Rejim güçlerinin Şam'ın Doğu Guta, Haresta, Duma, Yermuk, Cobar, Zemelka ve Kabun bölgelerine roket ve havan topuyla saldırdığını kaydeden LCC, ÖSO'nun kentin Dareya bölgesinde askeri konvoya saldırarak çok sayıda askeri etkisiz hale getirdiğini ve birçok zırhlı aracı imha etiğini vurguladı.

LCC, Halep, Hama, Humus, Deyru'z Zor ve İdlib'te Esed birlikleri ile silahlı muhalifler arasında da yer yer çatışmaların yaşandığını kaydetti.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, ordu birliklerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler