YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de 61 kişi öldü
Suriye'de 61 kişi öldü
16 Aralık 2012 17:12
Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu yerleri savaş uçaklarıyla bombaladığı, 61 kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), güvenlik güçlerinin havan topu ve roketlerle muhaliflerin yoğun olduğu yerlere düzenlediği operasyonlarda Hama'da 31, Halep'te 17, Şam'ın banliyölerinde 11, İdlib ve Deyru'z-Zor'da birer olmak üzere ülke genelindeki olaylarda 61 kişinin öldüğünü duyurdu.

Bu arada, savaş uçaklarının ilk defa Şam'ın güneyinde Filistinli mültecilerin yaşadığı Yermuk kampını bombalaması sonucunda çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu aktaran yerel kaynaklar, bölgede onlarca evin yıkıldığını ve çok sayıda yaralının enkaz altından çıkartıldığını ifade etti.

Kaynaklar, Yermuk bölgesinden 40 bine yakın kişinin kamptan şehrin güvenli bölgelerine ve Lübnan'a kaçtığını kaydetti.

Yermuk bölgesindeki Abdulkadir Hüseyni Camisi'nin de saldırıların hedefi olduğunu duyuran kaynaklar, bölgeden bombalanan yerlerden yoğun dumanların yükseldiğine işaret etti.

Uluslararası Şam havaalanı yolu üzerinde yoğun çatışmaların çıktığını aktaran Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki ilçe ve beldelerin yoğun bir şekilde bombalandığını belirtti.

Deyru'z-Zor'da da güvenlik güçlerinin kentin birçok bölgesine saldırı düzenlediğini kaydeden SRGC, savaş uçaklarının Halep'in Hayan bölgesine "varil bombası" atması sonucunda ölü ve yaralıların olduğunu açıkladı.

Suriye ordusuna bağlı birlikler daha önce de Yermuk kampına saldırılarda bulunmuştu. Bugünkü saldırılar hariç Suriye'deki olayların başlamasından bu yana öldürülen Filistinli sayısının 641'e ulaşmıştı.

Şam'ın güneyindeki Yermuk bölgesinde yaklaşık 700 bin Filistinli mültecinin yaşadığı ve 3 binden fazla mültecinin de kayıp olduğu tahmin ediliyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler