YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de 1 ay böyle geçti...
Suriye'de yaşanan iç savaş her geçen gün yeni gelişmeleri de ortaya çıkarıyor. Esad'a destek veren İran ve Rusya'nın bölgedeki kayıpları her geçen gün artıyor.
Suriye'de 1 ay böyle geçti...
31 Ekim 2015 / 17:04 Güncelleme: 31 Ekim 2015 / 18:05

Suriye'de yaklaşık 5 yıldır devam eden iç savaş bölge dışından ülkelerin de müdahil olmayısla yeni bir boyut kazandı.

En son Rusya'nın Esed'e destek olmak için yaptığı askeri hamle başarısız sonuçlar doğururken, rejimin diğer destekçisi İran'ın da kayıpları her geçen gün artıyor. 

IŞİD'i vurmak bahanesiyle Suriye'ye müdahale eden Rusya'nın sivilleri ve muhalifleri vurması gerçek amacını da ortaya koymuştu. Rusya'nın artan kayıpları neticesinde politika değiştirip değiştirmeyeceği merak konusu...

İşte sadece Ekim ayında Suriye'de yaşananlar;

05 Ekim 2015: 

Suriye'de askeri operasyonlar düzenleyen Rusya'nın savaş uçağı muhalifler tarafından düşürüldü. Muhalif birlikler, başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesini bombalayan bir savaş uçağını düşürdü.

Esad’a Muhalif Rahman Kolordusu, yaptığı açıklamada, başkent Şam'ın Doğu Guta Merc bölgesinde yerleşim yerini bombalayan bir savaş uçağını düşürdüklerini bildirdi. Düşürülen uçağın pilotu muhalif birlikler tarafından esir alındı.

9 Ekim 2015:

İran Devrim Muhafızları komutanlarından, Tuğgeneral Hüseyin Hemedani Suriye'nin Halep’te öldürüldü. Tuğgeneral Hemedani, İran'ın ülke dışındaki askeri istihbarat ve milis operasyonlarını yöneten Kudüs Ordusu Komutanı Kasım Süleymani'nin yardımcısıydı.

Hüseyin Hemedani, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimine destek vermek için İran tarafından Suriye'ye gönderilen Fatimiyyun ve Zeynebiyyun Tugayları ile Lübnan'daki Hizbullah örgütünün Suriye'de yürüttüğü operasyonların başındaki isimdi.

İran, Tuğgeneral Hemedani’nin Suriyeli muhaliflere karşı savaşta Suriye Ordusu'na danışmanlık yaptığını belirtti.. 
 
13 Ekim 2015:

Şam'daki Rus Büyükelçiliği vuruldu. 13 kişi öldü.

Muhalifler, Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Rus Büyükelçiliği'ni havan topuyla vurdu. “Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmiyor” denildi. Elçilik görevlisi 13 kişi ölmüştü.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 'füze'lerin Şam'ın muhaliflerin bulunduğu doğu sınırından atıldığını duyurdu. Daha önce de benzer saldırılara uğrayan Rusya'nın Şam Büyükelçiliği'ne son olarak 20 Eylül'de havan topu isabet etmişti.

15 Ekim 2015:

Suriye'de 4 günde 3 İranlı general öldürüldü. İran Devrim Muhafızları Kuvvetlerinin Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani'nin yardımcısı Hüseyin Hamadani’nin 9 Ekim’de öldürülmesinden sonra Suriye'deki çatışmalarda İran, 2 generalini daha kaybetti.

Suriye'nin Hama kentinde 13 Ekim'de "Ebu Zehra" adıyla bilinen Hac Hamid Muhtarbend ve Ferşad Hasunizade adlı iki Devrim Muhafızları generali öldürüldü. Ülkede Şubat 2013'ten bu yana öldürülen İranlı general sayısı 8'e ulaştı.

İran destekli Hizbullah, biri örgüt lideri Nasrallah'ın ikinci adamı olmak üzere üst düzey iki komutanını kaybetti. Suriye'de Beşşar Esed yönetimini destekleyen İran, bu ülkedeki iç savaşa gönderdiği askeri güçlerde önemli kayıplar veriyor.

Tahran yönetimi Suriye'deki çatışmalarda 9-13 Ekim arasında 3 generalini kaybetti.

16 Ekim 2015:
 
TSK, Suriye sınırında insansız bir hava aracını düşürdü. Hava aracı Rusya’ya aitti. Rusya önce sahip çıkmadı. Sonra Türkiye’den özür diledi.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, Rus uçaklarının daha önce Türk hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili olarak da "Ruslar birkaç kez özür dilediler, istemeden olduğunu söylediler. Bir daha olmaması için tedbirler aldıklarını söylediler. Bir çalışma grubu kurulmadı aramızda" diye konuştu.

20 Ekim 2015:

ABD’ye ait bir insansız hava aracı, Suriye sınırındaki Hatay'ın Kumlu İlçesi kırsalında, zorunlu iniş yaptı.

27 Ekim 2015:

İran Özel Kuvvetler Komutanı Kasım Süleymani'nin uçağı Suriye’de düşürüldü. İranlı General Kasım Süleymani'nin uçağı Halep'in kuzeyinde düşürüldü. Süleymani'nin, Yardımcısı Tahirani'nin düşen uçakta olduğu anlaşıldı.

31 Ekim 2015: 

Rusya'ya ait yolcu uçağı Sina'da düştü. Rusya'ya ait bir yolcu uçağı, Mısır'ın kuzeyindeki Sina Yarımadası'nda düştü.

Rusya Havacılık Ajansı, Şarm El Şeyh'ten kalkan Rus hava yolu şirketi Kolavia'ya (Metrojet) ait Airbus-320 tipi yolcu uçağıyla irtibatın Sina Yarımadası yakınlarında kesildiğini açıkladı. Uçak  Şarm El Şeyh-St. Petersburg uçuşu yapıyordu. Kalkıştan 23 dakika sonra düştü. Uçakta çoğunluğunu Rus turistlerin oluşturduğu en az 217 yolcunun bulunduğu bildirildi.

Putin, uçağının düşme nedeninin araştırılması için devlet komisyonu kurulması yönünde talimat verdi. Başbakan Dmitri Medvedev başkanlığındaki komisyon, araştırmalarını Mısırlı yetkililerle birlikte yürütecek.

ustledni.jpg

KANALAHABER.COM

 // Atakan
Ben bukadar yalan haber görmedim nerenizden uydurdunuz acaba sorabilirmiyim ?...
31 Ekim 2015 18:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler