YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye yedekleri askere çağırdı
Suriye yedekleri askere çağırdı
Suriye yedekleri askere çağırdı
03 Nisan 2008 / 15:04 Güncelleme: 03 Nisan 2008 / 00:00

Suriye ile İsrail arasındaki propaganda savaşı hız kazandı. İsrail, gelecek seneden itibaren sivillere gaz maskesi dağıtımına başlayacağını duyururken, Suriye'de ise olası bir ani İsrail baskınına karşı askeri hazırlıklar sürüyor.


İsrail, gelecek seneden itibaren sivillere gaz maskeleri dağıtmaya başlama kararı aldı. İsrail radyosunun haberine göre, İsrail bu kararı, herhangi bir konvansiyonel olmayan silahlarla saldırı ihtimaline karşı aldı.


İsrail acil servisler sorumlusu General Zeev Zuckran, İsrail radyosuna yaptığı konuşmada, karar konusunda bir korkuya kapılmaya ihtiyaç olmadığını ve bu kararı almakla güvenlik durumunun bozulmaya başladığının anlaşılmaması gerektiğini savundu.

İsrailli yetkililer devamlı olarak İran veya Suriye'den konvansiyonel olmayan saldırı riski uyarısı yapıyor.

İsrail'de halka 1991 Körfez Savaşı sırasında gaz maskesi dağıtılmıştı. Dağıtılan bu gaz maskeleri 2006 sonlarında kontrol edilmek ve filtreleri değiştirilmek üzere toplanmıştı. İsrail medyasına göre, yetkililer gelecek hafta büyük çapta sivil savunma tatbikatı yapmaya hazırlanıyor. 6 Nisan'da başlaması planlanan tatbikat, konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan füze saldırıları ihtimalleri üzerine gerçekleştirilecek. İsrailli yetkililer, tatbikatların, düşman füzelerinin vurduğu şehirlerin boşaltılmasında acil servislerin çalışmalarının test edileceğini kaydettiler. Tatbikatlar Ulusal Acil İşler Yönetimi (UAY) tarafından organize edildi. UAY 2007'de bir yıl önceki İsrail'in Lübnan'da Hizbullah yenilgisi sonrasında kuruldu. Savaş sırasında Hizbullah, İsrail'e 4 bin 500 roket ateşlemişti.


İsrail'in bu açıklamalarına karşın, Suriye'den de İsrail baskınlarına karşı her an hazırlıklı olmak için çalışmalar yapıldığı haberi geldi. Londra'da yayımlanan El Kuds El Arabi Gazetesi'ne göre, Suriye, şu anda geniş çaplı bir İsrail saldırısına karşı hazırlık yapıyor. Gazete, Suriye'nin, İsrail ordusunun kuzey sınırı boyunca hareketlerini büyük dikkatle takip ettiğini de belirtti.
Gazeteye göre, Şam, ayrıca İsrail basınındaki İsrail Silahlı Kuvvetleri yetkililerince atfen verilen haberleri ve açıklamaları da izliyor. İsrail yönetimi geçen hafta Suriye ve Hizbullah hakkında geniş kapsamlı raporlar yayımlamıştı.

SURİYE YEDEKLERİ ASKERE ÇAĞIRDI
Alınan son bilgilere göre, Suriye yedekleri de muhtemel İsrail saldırısına karşı hazırlıklı olmak amacıyla askere çağırdı.
Suriye, ülke topraklarına gelebilecek saldırılara karşı alarmda beklerken Suriye ordusu ise geniş kapsamlı tatbikatlar yapmaya çalışıyor.


BARAK KUZEY SINIRINI TEFTİŞ ETTİ


İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı Dan Harel de diğer bazı komutanlarla birlikte dün kuzey sınırı boyunca teftişlerde bulunmuştu.


SURİYE İLE İSRAİL SAVAŞIRSA KAÇ KİŞİ ÖLÜR?


İsrail, Suriye'nin uzun menzilli füzelerini kullanması durumunda, halihazırda 200 kişinin ölmesi dahil, 3.300 zayiat verileceği tahmininde bulunuyor.


"Strategypage" adlı bir internet sitesinin muhtemel bir Suriye-İsrail savaşına ilişkin haberi İsrail'de de yankı buldu. Habere göre, Suriye'nin kimyasal savaş başlıkları kullanması halinde, İsrail'in insan zayiatı 16.000 kişiye kadar yükselebilecek; 200 binin üzerinde kişi evsiz kalacak ve tahminlere göre, 100 bin kişi, ülkeyi terk etmenin yollarını arayacak.


İsrail'in, İran'ın da konvansiyonel başlıklarla donanmış balistik füzelerle saldırabileceği tahminini yaptığı belirtilen habere göre, "Asıl büyük tehlike, İran'la yakın ilişkileri bulunan Suriye"... Suriye'nin binlerce SCUD füzesiyle dolu yer altı depoları ve fırlatma tesisleri olduğu belirtilirken, yarım ton ağırlığındaki patlayıcılar ve misket bombaları başlıklarıyla yüklü füzelerin 500-700 km menziline sahip olduklarına dikkat çekiliyor.


Suriye ayrıca 90 civarında, 70 km menzilli, yarım ton savaş başlığı taşıyabilecek eski Rus Frog-7 füzelerine ve mobil rampalarla fırlatılabilen 210 daha modern Rus SS-21 füzelerine (120 km menzilli) sahip. Suriye'nin elinde 60 mobil SCUD rampası bulunduğu, ayrıca Suriyelilerin mobil rampalar için, kamufle edilmiş büyük fırlatma yerleri düzeneğine sahip olduğu da kaydediliyor. Suriye füzelerinin, İsrail'in hava sahalarını, füze fırlatma alanlarını ve diğer bakım tesisleriyle yerleşim alanlarını vurabileceği ifade edilirken, İran ve Kuzey Kore'nin de Suriye'nin yer altında SCUD yapım ve bakım tesisleri inşasına yardımcı oldukları öne sürülüyor.


Suriye'nin füze saldırılarıyla İsrail'in savaş kapasitesine büyük zarar vereceği beklentisinde olduğu da dile getiriliyor.


Haberde, İsrail'in Suriye'nin yapabileceklerinin farkında olduğu ve bu ülke ile bir savaşta, Suriye'nin füze sistemine ilgi çekici saldırılarda da bulunabileceği aktarıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler