YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye, yangını söndüremiyor
Suriye, yangını söndüremiyor
23 Ağustos 2012 15:44
Rejim karşıtı halk ayaklanmasının yaşandığı Suriye'de, sadece insanlar değil, alevler de sınırı aşıp Türkiye'ye giriyor

Rejim karşıtı halk ayaklanmasının yaşandığı Suriye'de, sadece insanlar değil, alevler de sınırı aşıp Türkiye'ye giriyor. Son 3 ayda Suriye ormanlarında başlayan 100'ü aşkın yangından 12'si Türkiye'ye sıçradı.

Türkiye-Suriye sınırındaki yangınlarla yoğun mücadele eden Yayladığı Orman İşletme Şefliği yetkililerinden aldığı bilgiye göre, sınıra yakın Lazkiye ve İdlip kentlerinde son 3 ayda 100'den fazla orman yangını meydana geldi.

Bazılarının Suriye askerleri tarafından kasıtlı olarak çıkarıldığı bazılarının ise çatışmalar dolasıyla çıktığı ileri sürülen yangınlara, Suriyeli yetkililer hiç müdahale etmedi.

Ülkelerindeki olaylardan kaçan Suriyelilerin Türkiye'ye yoğun giriş yaptığı Yayladağı ilçesine komşu Lazkiye ve İdlip'te son 10 günde 25 orman yangını çıktı. Yangınlardan 6'sı sıfır noktasında söndürüldü, ancak 12 yangın Türkiye'ye sıçradı.

Yayladığı yakınlarındaki yangınlara, çevre illerden gelen desteklerle havadan ve karadan müdahale edilmeye çalışıldı. Yayladağı ilçesi ormanlık alanına sıçrayan yangınlarda toplam 300 hektar kızılçam ormanı kül oldu.

Sınırın farklı bölgelerinde yükselen dumanlar nedeniyle, Türk yetkililerin, yangın şeritlerinde ve sınır hatlarında genişletme ve kesim çalışmaları sürüyor.


-''Ortadoğu Yangın Timi'' sınır ötesi müdahale edemiyor-


Önceki yıllarda yangınlara sınır ötesi müdahale için Yayladağı Orman İşletme Şefliği bünyesinde oluşturulan ''Ortadoğu Yangın Timi'', Suriye'deki yangınlara müdahale edemiyor.

Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle, 6 orman mühendisi ve orman muhafaza memuru, iki arazöz, bir su tankı, bir ilk müdahale ekibi ve aracı ile 16 kişilik söndürme işçisinden oluşan ''Ortadoğu Yangın Timi'', zorunlu durumlarda, güvenlik güçlerinin eşliğinde sıfır noktasında çalışmalar yapıyor. Sınırın sıfır noktasındaki  yangınlara yine güvenlik gerekçesiyle havadan da müdahale yapılamıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler