YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye toplantısı sona erdi
Suriye toplantısı sona erdi
30 Mayıs 2012 23:26
BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), ''Suriye'' konulu basına kapalı toplantısı sona erdi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, Suriye'de kötü senaryo ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek ''O da Suriye'de şiddetin daha da tırmanması, ihtilafın yayılarak bölgedeki ülkeleri de etkilemesi ve giderek daha fazla mezhepsel bir şekle bürünmesidir. Böyle bir durumda tek Suriye'de değil, tüm bölgede büyük bir kriz görülür, BMGK'nın birliği bozulur, Annan Planı ölür ve BMGK üyeleri ile uluslararası toplum, Annan Planı dışında ve BMGK'nın yetkisi dışında başka adımlar atma seçeneğiyle karşı karşıya kalır'' dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), ''Suriye'' konulu basına kapalı toplantısı sona erdi. Toplantıda BM-Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın yardımcısı Jean-Marie Guehenno, Cenevre'den video konferans yoluyla Annan'ın Şam'a yaptığı ziyaretle ilgili BMGK'ya bilgi verdi.

Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Büyükelçi Rice, Annan'ın da dediği gibi Suriye'de artık şiddetin en üst noktasına geldiğini dile getirerek, ''Artık otobüsün tekerleklerinin çıktığını görmeye başlayabileceğimizi düşünüyorum'' ifadesini kullandı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler