YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Suriye sorunu siyasi yolla çözülmeli"
Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen G20 zirvesinde basın mensupları ile bir araya gelen Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Suriye’de statükonun devam edemeyeceğini ancak askeri çözüme de karşı olduklarını açıkladı.
"Suriye sorunu siyasi yolla çözülmeli"
05 Eylül 2013 / 19:02 Güncelleme: 05 Eylül 2013 / 19:17

Suriye’de kullanılan kimyasal silahlarla ilgili inceleme raporlarının yayınlanmasını talep eden Rompuy, Suriye’de krizin Birleşmiş Milletler çatısı altında çözülmesinin zorunlu olduğunu söyledi. AB Başkanına göre sorun askeri yöntemle değil, siyasi yolla çözüme kavuşturulmalı.

Suriye’de mevcut durumun devam etmesinin de savunulamayacağını ifade eden Rompuy, “Biz çatışmanın taraflarını müzakere masasına oturtmak zorundayız. Rusya burada anahtar role sahip. Bölgede risk artıyor ve daha fazla yaşam tehlikede.” dedi.

ABD’nin 21 Ağustos’ta Şam çevresinde yapılan kimyasal saldırıyı Beşşar Esed rejiminin yaptığını ve binin üzerinde sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladığını kaydeden Rompuy, “Farklı kaynaklardan gelen bilgilere göre Suriye rejimi büyük ihtimalle bu saldırıdan sorumlu.” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da yaptığı açıklamada Suriye’de siyasi çözüm çağrısı yaptı.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler