YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye, sınırlara mayın döşüyor
Suriye ülkeden kaçanlar için yeni bir yol buldu. Kaçmasınlar diye sınırlara mayın döşemeye başladı. Mayınlar ise Rus yapımı...
Suriye, sınırlara mayın döşüyor
13 Mart 2012 / 17:21 Güncelleme: 13 Mart 2012 / 17:44
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suriye'nin Lübnan ve Türkiye sınırları yakınında çatışmalardan kaçanların kullanabileceği güzergahlara Rus yapımı mayın döşediğini bildirdi.

New York merkezli kuruluş, görgü tanıkları ve muhalif gruplara dayanarak hazırladığı raporunda, sözkonusu mayınların son birkaç haftada sınır bölgelerine yerleştirdiğini ve şimdiden bazı sivillerin hayatını kaybetmesine neden olduğunu duyurdu. Kuruluşun yetkililerinden Steve Rose, ''Hiç bir ülkenin, hiç bir amaçla, ayrım gözetmeden öldüren bu silahları kullanma gerekçesi olamaz'' dedi.

Suriye, kara mayınlarının kullanımı, üretimi ve ticaretini yasaklayan 1997 tarihli anlaşmayı imzalayan 159 ülke arasında yer almıyor. Suriye'nin elindeki mayın stokunun miktarına dair kesin bilgi bulunmazken, bunların çoğunun Rus yapımı olduğu tahmin ediliyor.

Bu arada BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), geçen yıl başlayan çatışmalar nedeniyle şu ana kadar en az 30 bin kişinin Suriye'yi terk ettiğini, yüzbinlerce insanın da Suriye içinde evlerinden ayrılmak zorunda kaldığını bildirdi. 

ARAP BİRLİĞİ SORUŞTURMA İSTEDİ!

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Suriye'deki sivil ölümleriyle ilgili uluslararası soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

El Arabi, Suriye rejiminin sivilleri öldürmesinin insanlığa karşı suç teşkil ettiğini belirterek, uluslararası soruşturma talebinde bulundu.

Nebil El Arabi, Humus ve İdlib kentlerindeki cinayetleri işleyenlerin cezalandırılmamasının ahlaki olmadığını da söyledi.

Suriyeli aktivistler, rejim güçlerinin son iki günde Humus ve İdlib'de aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu onlarca sivili öldürdüğünü bildirmişti.(AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler