YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye sınırdaki şehri bombaladı
Suriye uçakları, Türkiye sınırındaki şehri bombaladı
Suriye sınırdaki şehri bombaladı
16 Ağustos 2012 / 08:49 Güncelleme: 16 Ağustos 2012 / 08:56
Her geçen gün mezhep savaşına doğru giden Suriye'de muhaliflerce rehin alınan Lübnanlıların da bulunduğu Azez şehri, rejime bağlı uçaklar tarafından bombalandı.

Türkiye sınırına 3 kilometre uzaklıktaki şehirdeki saldırıda 30'dan fazla insan hayatını kaybederken en az 150 kişi de yaralandı. Saldırı sonrasında tedavi için Türkiye'ye getirilen yaralılardan 13 tanesi Gaziantep hastanelerinde hayatını kaybetti. Ölü sayısının yükselmesinden endişe ediliyor. Saldırı ile eşzamanlı olarak Lübnan'da Suriye muhalefetine destek verdiği iddia edilen aralarında bir Türk vatandaşının da olduğu 20 kişi kaçırıldı. Kaçırma eylemini yapan Mikdat aşireti üyeleri, bu kişilerin Suriyeli muhalifler ve bazı ÖSO görevlileri olduğunu iddia etti. Körfez ülkelerinin tümü Lübnan'daki vatandaşlarından acilen ülkeyi terk etmelerini istedi.

Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırına birkaç kilometre mesafede yer alan Azez'de düzenlenen hava saldırısında çok sayıda insan hayatını kaybetti. Suriye savaş uçakları, Özgür Suriye Ordusu tarafından rehin alınan Lübnanlıların da bulunduğu Azez şehrini yerle bir etti. Saldırı sonrasında onlarca bina yıkılırken 30'dan fazla ceset çıkarıldı. Görgü tanıkları enkaz altında 50 ceset daha olduğunu iddia ederken, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi. Yaralılardan 86 tanesi Türkiye'deki hastanelere getirildi. 13 yaralı Türkiye'de hayatını kaybetti.

Azez'deki saldırı sırasında şehirde olan görgü şahitleri hava saldırısında pek çok evin yıkıldığını söyledi. Muhalifler tarafından internete yüklenen videolarda pek çok evin yıkıldığı ve enkaz arasında kurtarma çalışmaları yapıldığı görülüyor. Saldırıda 11 Lübnanlı rehineden 7'sinin yaralandığı, 4'ünün de kayıp olduğu bildirildi.

Savaş olanca şiddeti ile devam ederken, Birleşmiş Milletler'den Suriye'de hem rejim güçlerince yapılan saldırıların hem de muhaliflerin yaptıklarının 'savaş suçu' kapsamına girdiği uyarısı geldi. BM gözlemcileri tarafından hazırlanan raporda, Güvenlik Konseyi'nin acilen harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

Bu arada Lübnan'daki Mikdat aşireti üyeleri, arasında bir Türk vatandaşının da bulunduğu 20'nin üzerinde kişiyi kaçırdı. Mikdat aşiretine mensup silahlı milisler, El-Meyadin televizyonunda görüntülerini yayınladıkları kişilerin Suriyeli muhalifler ve bazı ÖSO görevlileri olduğunu iddia etti. Görüntülerde yer alan aşiret mensupları, eylemi, Suriye'de kaçırılan aşiret üyesi Hasan Mikdat'ın serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Lübnan LBC televizyonunda pasaport fotoğrafı yayınlanan kişinin 1984 doğumlu Aydın Tufan olduğu öne sürülüyor.

Kaçırılanlar arasında Suriye'deki muhalefete destek veren Türkiye ve Suudi Arabistan vatandaşlarının olması ve olayın yaşandığı bölgenin Şiilerin kontrolünde olması, Lübnanlı Şiilerin de yaşanan savaşa müdahil olmaları şeklinde yorumlanıyor. Aşiret liderlerinden Mahir Mikdat, Hassan Mikdat'ın serbest bırakılmaması durumunda Lübnan'daki Türkiye, Katar, Suudi Arabistan vatandaşlarının da "istisna gözetmeksizin" kaçırılabileceğini ifade etti. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler