YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye rejimi katliama hazırlanıyor
Suriye rejimi katliama hazırlanıyor
09 Aralık 2011 13:11
Suriye Ulusal Konseyi, Suriye rejiminin Humus'ta bir katliama hazırlandığını bildirdi.

Suriye Ulusal Konseyi, Suriye rejiminin Humus'ta bir katliama hazırlandığını bildirdi.

Konsey'in bildirisinde, "bölgedeki militanların, videoların ve gelen bilgilerin, bu kentteki devrimi susturmak ve ülkenin diğer bölgelerine örnek teşkil etmesi için bir toplu katliam yapmaya hazırlandığını gösterdiği" belirtildi.

Bildiride, "rejimin, bu olası suçunu haklı göstermek için mezhepsel olayları bahane ettiği, camileri kundaklayarak, gençleri öldürerek ve işkence yaparak ve kadın ve çocukları kaçırarak bu yolda tüm olanaklarını kullandığı, rejimin dün de, 'suçu silahlı gruplara atmak için' petrol boru hatlarından birini havaya uçurduğu" ifade edildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme örgütünden Rami Abdürrahman, ülkenin doğusundan orta kesimlerdeki Humus kentinde bulunan rafineriye petrol taşıyan boruda patlama olduğunu, bu hattın Humus rafinerisini besleyen en önemli hat olduğunu söylemişti.

Konsey'in bildirisinde ayrıca, "rejimin, terörizmle savaşa girme gerekçesiyle barışçı göstericileri susturmaya çalıştığı" belirtildi.

Bildiride, "binlerce asker ve sayısı belirsiz ağır askeri araçtan oluşan bir güçle Humus'un çevresinde önemli çapta askeri güç bulundurulduğu, bu güçlerin Humus içinde altmıştan fazla kontrol noktası oluşturduğu" belirtildi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler