YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye ordusu sınırda
Suriye ordusu sınırda
19 Haziran 2011 07:53
Suriye ordusu, Türkiye sınırına yakın Bdama kasabasına girdi. 2 evi ateşe veren ordu, 70 kişiyi tutukladı.

Suriye, Türkiye sınırına 20 kilometre uzaktaki Cisr Eş Şuğur’da 120 güvenlik biriminin öldürülmesinin ardından başlattığı operasyonu genişletti.

Ordunun, Türkiye sınırına çok yakın mesafedeki Bdama kasabasına girdikleri bildirildi. Görgü tanıkları Suriyeli askerlerin 9 tank, 10 zırhlı araç, 20 cip ve 10 otobüsle Bdama kasabasına girdiklerini, 2 evi ateşe verip, 70 kişiyi tutukladıklarını söyledi. 15 Mart’tan bu yana devam eden protestoları şiddetle bastırmaya çalışan Şam yönetiminin 1400 kişiyi öldürdüğü ifade ediliyor.

ERDOĞAN’A TEBRİK

Bu arada, Amerikan New York Times gazetesi Suriye rejiminin kendi halkına karşı giriştiği şiddet eylemlerini kınadığı ve muhaliflerin Türkiye’de buluşmalarına izin verdiği için “Başbakan Tayyip Erdoğan’ı alkışlıyoruz” ifadesini kullandı. Gazete, “Başbakan Erdoğan’ı doğru şeyi yaptığı için alkışlıyor, onu ve uluslararası toplumu baskıyı artırması için teşvik ediyoruz. Suriye’nin kâbustan kurtulmasının tek yolu Beşşar Esed’in gitmesidir” ifadesini kullandı.

TERK EDİN UYARISI

İngiltere ise Suriye’deki vatandaşlarından ülkeyi derhal terk etmelerini istedi. Dışişleri Bakanlığı, “İngilizler’den bu ülkeyi şimdi terk etmelerini istiyoruz” dedi.

Hatay’da askeri hareketlilik

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Hatay’a gelerek sınır bölgesinde incelemelerde bulundu. Askeri helikopterle bölgeye gelen Ceylanoğlu, Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye geçiş noktası olan Güveççi Köyü’nü araçlarla gezdi.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler