YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye muhalifleri birleşiyor
Suriye muhalifleri birleşiyor
05 Şubat 2013 11:54
Suriye'de Esed güçlerine karşı savaşan selefi dört silahlı grup, bildiri yayımlayarak birleştiğini açıkladı.

 

Suriye'nin kuzeyinde etkili olan silahlı grupların yayımladığı ortak bildiride şu ifadeler yer aldı:
 
''İşte Esed rejimini düşürüp sevgili Şam topraklarından kaldırmak için savaşan ve İslami bir toplum kurmaya çalışan, Suriye İslami Cephesi'nden Ahraru'ş Şam Tugayları, El Fecru'l İslamiyye Hareketi, Et Taliatu'l İslamiyye ve El İmanu'l Mukatile Tugaylarındaki kardeşleriniz yine aynı cephenin çatısı altında Ahraru'ş Şam El İslamiyye Hareketi adı altında tamamen birleşmeye karar verdi.''
 
Suriye'deki selefi gruplar
 
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısı altında faaliyet göstermeyen irili ufaklı bağımsız gruplar arasında en güçlüleri olarak Ahrar'uş Şam (Şam'ın Özgürleri), Nusra Cephesi, Sukuru'ş-Şam Tugayı (Şam Kartalları) ve Süleyman el-Mukatile Tugayı, El Fecr'ul İslamiyye Hareketi geliyor.
 
El-Fatih Ebu Muhammed el-Golani'nin liderliğini yaptığı Nusra Cephesi, 2011'de Şam ve Halep'te hükümet ve istihbarat binaları gibi hedeflere düzenlediği canlı bomba eylemleriyle kamuoyunun gündemine geldi.
 
Ahrar'uş Şam Hareketi ise sadece Esed güçleriyle çarpışmayı yöntem edinmeleri, ÖSO'ya yardım etmeleri ve sivillere insani yardım geçişlerini korumaları sebebiyle halk arasında sempatiyle karşılanıyor. Özellikle İdlib ve Halep kırsalında etkin olan hareket, Halep kent merkezinde de etkin gruplar arasında yer alıyor. El Fecr'ul İslamiyye Hareketi ise genellikle askeri havaalanların ve cephaneliklerin kuşatılmasında rol alıyor.
 
Sukuru'ş-Şam Tugayı (Şam Kartalları) da İdlib kırsalı başta olmak üzere Halep'te ''Şuheda Birliği'', Şam'da ''Ammar Bin Yasir Birliği'' adı altında faaliyet gösteriyor. Sukuru'ş Şam da Esed Ordusu'na yönelik operasyonel eylemler düzenliyor. Bu gruplar dışında Süleyman el-Mukatile Tugayı gibi yerel ve küçük oluşumlar da mevcut.
 
Yerel kaynaklar, İdlib ve Halep kırsalında etkin olan Ahraru'ş Şam (Şam'ın Özgürleri) Tugayları, El Fecr'ul İslamiyye (İslam'ın Gündoğumu) Hareketi, Et-Taliatu'l İslamiyye (İslami Öncüler) ve El İmanu'l Mukatile (Savaşan Müminler) gruplarının birleşmesinin ÖSO dışında hareket eden grupların halk desteğini arttıracağına dikkati çekiyor. 
 
 
AA
Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler