YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye muhalefeti ilk büyükelçiliğini açtı
Suriye muhalefeti ilk büyükelçiliğini açtı
27 Mart 2013 16:17
Suriye muhalefetine devredilen Katar'ın başkenti Doha'daki Suriye Büyükelçiliği bugün resmen açıldı.

Açılış törenine Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Gassan Hito, SMDK'nın Doha Büyükelçisi Nizar el-Hiraki, SMDK üyeleri ve Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt'un da aralarında bulunduğu çok sayıda büyükelçi katıldı.

Törende Katar ve Suriye'nin milli marşları çalındı. SMDK üyeleri, Suriye milli marşına coşkuyla eşlik etti.

Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Nizar el Hiraki, Suriye için yepyeni bir dönemin başladığına işaret etti. Büyükelçi Hiraki'nin gözyaşları içinde yaptığı duygu yüklü konuşma sırasında SMDK üyelerinin ağladığı görüldü.

Konuşmanın ardından SMDK üyeleri Hiraki'yi alkışlayarak tekbir getirdi.

Hatib'den ABD'ye Patriot tepkisi 

Daha sonra kürsüye çıkan SMDK Başkanı Muaz Hatib, ''Allah'a şükürler olsun bugün büyükelçiliğimizi açtık. Bu açılışı, onbinlerce şehidimizin kanına borçluyuz'' dedi.

Hatib, ''Suriye rejiminin başarıya ulaşamaması için güçlü bir uluslararası irade var. ABD'nin, Patriot talebimize karşılık birkaç saat içerisinde verdiği olumsuz yanıt Esed rejimine ayrı bir cesaret verecek. Her şeye rağmen Allah'ın izniyle Suriye halkı başarıya ulaşacaktır'' ifadesini kullandı. 

Hatib, konuşmasının ardından kurdeleyi keserek büyükelçiliği resmen açtı.

Muaz Hatib'in dün zirvede yaptığı konuşmada ABD'den Patriot füze talebinde bulunduğunu söylemesi üzerine NATO, Suriye'ye askeri bir müdahalenin söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Katar, başkent Doha'daki eski Suriye Büyükelçiliği binasını şubat ayında SMDK'ya tahsis etmişti.

SMDK üyesi Nizar el-Hiraki'nin Doha'ya Suriye Büyükelçisi olarak atanmasının ardından Katar hükümetinin de Suriye Büyükelçiliği binasını SMDK'ya tahsis ettiği belirtilmişti.

Büyükelçi Hiraki, Doha'ya atanmasının ardından ilk kez AA'ya konuşmuştu. Katar'ın, SMDK'yı Suriye halkının tek yasal temsilcisi olarak tanıyarak büyükelçilik binasını muhalefete devreden ilk ülke olduğuna dikkati çeken Hiraki, SMDK'nın Londra ve Paris'te de büyükelçileri bulunduğunu ancak başka hiçbir yerde bu seviyede tanınmadıklarını belirtmişti. Diğer büyükelçilere verilen her türlü ayrıcalığın ve yetkinin kendisine verildiğini vurgulayan Hiraki, diğer ülkelerin de Katar'ın yaptığını yapmasını ümit ettiğini ifade etmişti.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler