YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye, Lübnan'ı turizmden vurdu
Suriye, Lübnan'ı turizmden vurdu
08 Eylül 2013 11:45
Komşusu Suriye'de yaşanan iç savaş ve son zamanlarda gerçekleşen bombalı saldırılar Lübnan'da turizmi bitirdi.

Ülkeye turist gelişi dururken Lübnanlılar da artık zorunlu olmadıkça sokağa çıkmıyor. Tarihi görüntüsüyle dikkat çeken Beyrut şehir merkezindeki cadde ve sokaklar artık boş. Kafe ve restoranların önünde duran boş masa ve sandalyeler ülkedeki durumu özetliyor.

Orta Doğu'nun en güzel şehirlerinden Beyrut, Suriye'de yaşanan iç savaş ve son zamanlarda meydana gelen kanlı bombalı saldırılardan dolayı hayalet şehir haline geldi. Turistlerin tercih etmediği Beyrut'ta en fazla etkilenenlerin başında esnaf geliyor.

Beyrut'ta giyim mağazası sahibi Hüsam Singer, 2005'de yaşanan Başbakan Refik Hariri suikastından sonra turistlerin Lübnan'dan kaçmaya başladığını söyledi. Son 2 yılda Suriye olaylarından dolayı krizin iyice arttığını ifade eden Singer, "Lübnan sadece turizmle geçinen bir ülke değil. Lübnan ekonomisi aynı zamanda yurt dışında yaşayan Lübnanlılara da bağlı. Bu insanlar yazlarını genellikle Lübnan'da geçirirlerdi ama şu anda güvenlikten dolayı gelmiyorlar. Güvenlikten dolayı turizm çok etkilendi. Suriye durumu Lübnan'ı çok fazla etkiledi. Lübnan'da son zamanlarda yaşanan patlamaların da bunda etkisi çok fazla." dedi.

Sahil şeridinde kafe işleten Randa Chatila da kimsenin doğru düzgün uğramamasından dert yanıyor. Lübnan'ın durumunun çok kötü olduğunu anlatan Chalita, Orta Doğu'da yaşanan karmaşıklığın bütün her şeyi etkilediğini söyledi. Siyasi liderlerden Lübnan'ın birliğini korumalarını isteyen Chalita, halk olarak doğru düzgün yaşamak istediklerini dile getirdi.

 

CİHAN

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler