YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Suriye krizinin çözümü için önce ABD ve Rusya anlaşmalı'
'Suriye krizinin çözümü için önce ABD ve Rusya anlaşmalı'
12 Ekim 2015 22:31
BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura, Suriye krizinde öncelikli olarak iki temas grubu ABD ve Rusya'nın anlaşması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de krizin çözülebilmesi için öncelikli olarak ABD ve Rusya'nın anlaşması gerektiğini ancak Suudi Arabistan, İran ve Türkiye dahil olmadan kazançlı bir çözümün mümkün olmayacağını söyledi. 

Mistura, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Rusya'nın Suriye'ye askeri müdahalesinin krize yeni boyutlar kazandırdığını belirterek, bu konuyu görüşmek üzere bu gece Rusya'ya gideceğini ifade etti. 

Mistura, Suriye'ye askeri müdahalenin BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı özel kararlar doğrultusunda yapılacağının konsey üyesi ülkelerce daha önce görüşüldüğünü ve herhangi bir askeri müdahalenin bu kararlarla uyumlu olması gerektiğini söyledi. 

Terörle mücadelenin Cenevre Bildirisi kapsamında paralel, bütün tarafların dahil olduğu, dönüştürücü ve siyasi bir süreçle mümkün olabileceğine dikkati çeken Mistura, silahların işe yaramayacağını kaydetti. 

Mistura, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Genel Kurulu'nun  BM'nin önerdiği çalışma gruplarına katılmama kararına ilişkin şunları söyledi: 

"Çalışma gruplarını, Suriyeli taraflar arasında daha ciddi görüşmelere zemin hazırlamak için teklif etmiştik... Dört çalışma grubu olacağını açıklamıştık. SMDK'nın katılmama kararına üzüldüm ancak saygı duyuyorum ve umarım kararları değişir. Cenevre görüşmelerinde de aynı durum söz konusu olmuştu. Bir sonraki adımımız ne olabilir, durumu gözden geçireceğim. Suriyeli gruplar arasında diyaloğu sağlamak için çalışma grupları dışında şimdilik başka bir alternatif yok ve umarız bu görüşmeler bizi Cenevre 3'e götürür. Sahadaki gelişmelere bakıldığında, çalışma gruplarına şu an daha fazla ihtiyaç var ve çalışma grupları ilk öncelik haline geldi."

"Önce ABD ve Rusya anlaşmalı"

Rusya'daki temaslarının ardından Washington'a gideceğini belirten Mistura, "Suriye krizinde öncelikli olarak iki temas grubu ABD ve Rusya'nın anlaşması gerek ancak Suudi Arabistan, İran ve Türkiye dahil olmadan kazançlı bir çözüm mümkün değil" ifadesini kullandı. 

"Moskova'daki görüşmeleriniz sırasında Rusya'dan hava saldırılarını durdurmasını isteyecek misiniz?" sorusuna, Mistura, "Rusya'ya gitmeden önce onlara mesajımın ne olacağı konusunda yorum yapmayacağım. Önce onları dinleyeceğim sonra konuşacağım" cevabını verdi. 

 "Rus hava saldırıları daha fazla Suriyelinin ülkeyi terk etmesine neden olur mu" sorusuna ise Mistura,"Gerçekten bilmiyorum, bölgeye ve insanların tepkisine bağlı. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne göre son dönemdeki askeri müdahalelerde şimdiye kadar 40 bin kişi ülke içinde yerinden edildi" dedi. 

Mistura, Suriye hükümetinin varil bombası kullanmasının hiçbir şekilde kabul edilebilir olmadığını vurguladı. 

Zebadani, Fua ve Kafarya bölgelerine insani yardımların yapılabilmesi için çatışmaların durması gerektiği çağrısında bulunan Mistura, "Zebadani'de 3 bin sivilin çok geç olmadan tahliye edilmesi gerekir" diye konuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler