YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye kararını değerlendirdi...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye ile ilgili karar tasarısının veto edilmesi ile ilgili değerlendirmede bulundu..
Suriye kararını değerlendirdi...
06 Şubat 2012 / 13:44 Güncelleme: 06 Şubat 2012 / 14:23

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye ilişkin karar tasarısının veto edilmesiyle ilgili olarak, '''Birleşmiş Milletler'deki oylamadan üzüntü duyduğumuzu söylemek isterim'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki gelişmelere ilişkin soruyu da yanıtladı.

Gül, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye ilişkin karar tasarısının veto edilmesinin ardından bazı Batılı ülkelerce oluşturulan ''Suriye'nin Dostları'' girişiminde Türkiye'nin de yer alıp almayacağının sorulması üzerine, şunları söyledi:

''BM'deki oylamadan üzüntü duyduğumuzu söylemek isterim. Artık soğuk savaş döneminin bittiğini herkesin hatırlaması gerekir. Ülkelerin içindeki insan hakları ihlallerinin, insanlara karşı askeri güçlerin kullanılmasının bu dünyada yeri yoktur. Bu, çok dikkate alınmadı. Son günlerde ve geçen hafta içinde çok büyük kayıplar söz konusu oldu Suriye'de. Çok büyük acılar çekilmeye başladı. Doğrusu çok kötü senaryoya doğru gidiyor her şey. Bu da bizi çok kaygılandırıyor. Aslında geri dönüşü olmayan bir yol içerisinde, Suriye. Cumhurbaşkanı Esad'ın hem kendi ülkesine hem de kendi halkına yapabileceği en iyi iyilik bu politikalarda ısrar etmemesi ve değişimi kabullenmesi.

Türkiye bu konuda Arap Ligi ile beraber çalışıyor ve destekliyor. Ümit ederiz ki Suriye'de artık her şey için çok geç olduğunu, yapılacak her şeyin de çok geride kaldığını ve az olduğunu Sayın Cumhurbaşkanı görür ve ona göre bu işlerden vazgeçer.''

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler