YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye kan gölüne döndü: 101 ölü
Suriye kan gölüne döndü: 101 ölü
01 Eylül 2014 00:13
Esed güçlerinin operasyonunda 101 kişi öldü

Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere ağır silahlarla saldırılarında 32'si çocuk, 14'ü kadın olmak üzere, 101 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının kontrolünde olan bölgelere havadan "varil ve vakum bombasıyla" karadan ise yerden yere füzelerle saldırmasında Hama'da 22, Halep ve İdlib'te 20'şer, başkent Şam'ın banliyölerinde 15, Kuneytra'da 6, Rakka ve Dera'da 5'şer, Haseke ve Humus'ta 3'er ve Deyru'z Zor'da iki olmak üzere toplam 101 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bu arada Suriye Genel Devrim Konseyinden (SRGC) yapılan açıklamada ise orduya ait savaş uçaklarının Halep'te muhaliflerin elinde olan Muyesir, Kadi Askeri, Mesekin Hananu ile eski Halep bölgesine varil bombasıyla saldırısında çok sayıda evin yıkıldığı ve hasar gördüğü ifade edildi.

Rejimin hava saldırısında alt yapının da büyük hasar gördüğü dile getirilen açıklamada, orduya bağlı savaş uçakları ile helikopterlerin İdlib kenti ile çevresindeki Serakib, Han Şeyhun ve Hebiyt beldelerini yoğun bir şekilde bombaladığına işaret edildi.

Açıklamada ayrıca, Esed güçlerinin başkent Şam'ın doğu kesimlerindeki Cobar bölgesini yerden yere atılan füzelerle ve savaş uçaklarıyla bombaladığı, bölgede saldırılar nedeniyle çok sayıda yerleşim yerinde büyük hasarların meydana geldiği ve halkın bölgeyi terk ettiği vurgulandı.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin Hama, İdlib, Halep, Dera ve başkent Şam kırsalında düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler