YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye ile Türkiye sınır kapısı açıldı
Suriye ile Türkiye sınır kapısı açıldı
22 Aralık 2009 15:40
Suriye ile Türkiye arasındaki 3. demir yolu geçiş kapısı olan Çobanbey Demir Yolu sınır kapısı açıldı...

Türkiye ile Suriye arasındaki 3. demir yolu geçiş kapısı olan Çobanbey Demir Yolu Sınır Kapısı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Süleyman Badr'ın katıldığı törenle açıldı.

Bakan Yıldırım, açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün büyük bir hayali daha gerçekleştirdiklerini belirterek, ''Türkiye ile Suriye arasında 3. demir yolu sınır kapısının açılmasıyla Hicaz demir yoluna bir adım daha yaklaştık'' dedi.

1912 yılında Hicaz demir yolu güzergahına hizmet amacıyla açılan ve 100 yıldır hiç bakım yapılmamış olan Çobanbey İstasyonu ile 56 kilometrelik Çobanbeyli-Karkamış hattının bakım ve onarımının tamamlanarak hizmete verildiğini kaydeden Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

''Bugün çok mutlu bir günümüz. Başta dostum Ulaştırma Bakanı Badr ve beraberindeki heyet olmak üzere bu önemli hizmete tanıklık eden herkesi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Türkiye'nin komşu ülkelerle 2 bin 753 kilometre sınırı var. Bu sınırların 3'te 1'i, en uzun sınır 877 kilometre ile Suriye sınırıdır. Onun için dost ve kardeş ülke Suriye'ye açılan kapılarımızın da Suriye'nin Türkiye'ye açılan kapılarının da bu uzunlukta, bu büyüklükte olması gerekir. Esasında Suriye ile Türkiye'nin gerek hükümetler olarak gerekse halk olarak tarihten, kültürden, ortak medeniyet mirasından gelen hukuku sınırla ölçülmeyecek zenginlik ve derinliktedir.

Burası Fırat'ın, Dicle'nin, Asi'nin suları nasıl bereketliyse, nasıl bu coğrafyaya hayat veriyorsa, nasıl kadim uygarlıklar bu nehir boylarında yeşermişse iki ülkenin halklarının da inançları, duyguları, deneyimleri bu coğrafya için hayat kaynağıdır. Bereket kaynağıdır. Bunun için Türkiye halkının sevinci Suriye halkının da sevincidir. Suriye halkının kederi Türkiye halkının da kederidir. Bizim gözümüzde Bursa'nın Halep'ten, Şam'ın İstanbul'dan farkı yoktur. Halep de Konya da aynı medeniyetin şehridir. Şam da Edirne de aynı medeniyetin şehridir.''

Bakan Yıldırım, Türkiye ve Suriye halkının kardeşliğinin son derece önemli olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

''Halklarımızın birliği ve kardeşliği Hazreti Mevlana ile Şems'in kardeşliği gibidir. Diyarbakırlı Sezai Karakoç nasıl bu medeniyetin şairi ise Şam doğumlu Kabbani de aynı medeniyetin şairidir. Suriye ile Türkiye olarak bütün çabamız bu coğrafyanın daha bayındır, daha kalkınmış, insanların hayat kaygısı taşımadığı istikrar ve huzur bölgesi olması, kanın ve gözyaşının durması içindir. Ülkelerimizin, uluslarımızın daha müreffeh, hayat standardının daha yüksek olmasını amaçlıyoruz.

Suriye ile hava yolu, demir yolu, kara yolu bağlantımız var, daha da güçleniyor. Bilişim bağlantısı da var. Bu yıl içinde hükümet olarak Suriye hükümetiyle hemen her alanda önemli anlaşmalara imza attık. Güvenlikten sağlığa, ulaşımdan enerjiye, eğitimden konuta yaptığımız bu anlaşmalar meyvelerini bugünden vermeye başladı. İki ülke arasında 10 yıl öncesi ticaret hacmi 500 milyon dolarken bugün bu rakam 1.8 milyar dolara ulaştı. Ticaretin, ulaşımın, yatırımın önündeki engelleri bir bir ortadan kaldırdık.''

Gaziantep ile Çobanbey arasındaki demir yolunun 1912-1917 yıllarında yapıldığını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

''Bu yolu yeniledik. Seyahat süresini 5 saatten 1 saat 30 dakikaya düşürdük. Bu tesisler kullanılmaz durumdaydı. Bunları yeniledik, düzenlemesini yaptık. 46 bin metrekarelik alanda mayınları temizledik. Sosyal tesis binası ve helikopter binası inşa ettik. Kısacası, bu güzergahı demir yolu yük ve yolcu taşımacılığı için hazır hale getirdik. Bu, demir yoluyla taşınacak 1 milyon ton ilave yük anlamına geliyor. Burada Gaziantep ile Halep arasında yolcu treni çalıştırmak için arkadaşlarımız planlamalarını yaptı.

Biliyorsunuz Hicaz demir yolu konusunda Suriye'yle ortak çalışıyoruz. Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya hızlı tren hatları bu projenin en önemli ayağını oluşturuyor. Yetmedi, TCDD ile Suriye Demir Yolları İşletmesi ortak şirket kurarak lokomotif, yük ve yolcu vagonları, bunların yedek parçalarını üretmek için iş birliği içinde çalışıyor. Suriye halkıyla Türkiye halkının iç dünyası yapılanlardan daha fazlasını hak ediyor. Bu yolun hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.''

Konuşmaların ardından, Bakan Yıldırım ile Bakan Badr, ellerindeki  işaretlerle trenlere geçiş için işaret verdi.

Açılış törenine TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Suriye Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürü Georgas Mokabari, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Kilis Valisi Turhan Ayvaz, AK Parti Kilis milletvekilleri Hasan Kara ve Hüseyin Devecioğlu, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer ile vatandaşlar dakatıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler