YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye İhvanı'ndan IŞİD'in hilafetine cevap
Suriye İhvanı'ndan IŞİD'in hilafetine cevap
06 Temmuz 2014 00:31
Suriye'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan)'ndan IŞİD'in hilafet ilan etmesine cevap geldi. İhvan, hilafet ilan etmenin meşru temellere dayanmadığını belirtti.

Suriye'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün hilafet ilanının meşru temellere dayanmadığını açıkladı.

Suriye'deki İhvan Meşru Temellendirme Heyeti yayınladığı yazılı açıklamada, IŞİD'in hilafeti ilan etmesi ve tüm Müslümanları halife Ebubekir el-Bağdadi'ye biat etmeye çağırmasının meşru olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, ilan edilen hilafetin hiçbir geçerliliğinin olmadığı belirtilirken, IŞİD militanları, Müslümanların ve devrimcilerin kanını döktükleri için "zalim" olarak nitelendirildi.

Hilafetin ümmetle halife arasında bir sözleşme olduğu ve kimsenin korkutma yoluyla biat etmeye zorlanamayacağına vurgu yapılan açıklamada, hilafetin, ümmetin önde gelenleri ve alimlerle istişare etmeden ilan edilemeyeceği belirtildi.

Açıklamada, hilafetin hususiyetleriyle ilgili şu ifadelere yer verildi:

"Halifelik, dini ve siyasi bir makamdır ve orman kanunlarıyla, kan dökerek ve Müslümanları tekfir ederek değil Allah'ın koyduğu kanunlara uyularak icra edilir. Hilafetin gereklerinden en önemlisi zayıf düşmüş Müslümanlara yardım etmek ve zulüm görmelerine engel olmaktır."

Heyetin açıklamasında IŞİD militanlarıyla ilgili olarak da "Bunlar mazluma karşı zalimin yanında yer aldılar. Irak ve Şam'daki devrimcilerin kanını akıttılar varlıklarıyla asayişi bozdular. Oysaki, hilafet her alanda insanların yararı için vardır. Burada halifenin dini ve takvasını bilmek gerekir. Peki insanların karşısına çıkmayan, yüzünü örten ve takipçileri maskelilerden oluşan biri nasıl halife olur" değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, kaba kuvvet kullanan kişinin yöneticiliğinin meşru olmadığı belirtilerek, ilan edilen hilafetin kabul edilmesi ve halifeye biat edilmesinin caiz olmadığı, Esed rejimiyle aynı safta yer aldığı için IŞİD'e karşı durulması gerektiği kaydedildi.

 

00:51
 // CİHATCI TUZAĞI
Işıd, cihatcı müslümanları avlayıp, yok etme örgütüdür. Malesef biz müslümanlar; cihad ı ekber'i bırakıp, cihad ı asgar'a yöneliyoruz ve Işıd gibi zalimlere yem oluyoruz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir gazadan sonra '' küçük cihad (cihad ı asgar) bitti, şimdi tekrar, büyük cihada (cihad ı ekber) giriyoruz'' buyurmaktadır. Nedir bu cihad ı ekber? Bu cihad, cehalet ve nefse karşı yapılan bir cihaddır. En büyük düşman... Nefs ve cehalet. İşte Işıd, cehaletimizin bir sonucudur....
06 Temmuz 2014 00:51
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler