YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye için yeni kamp!
Suriye için yeni kamp!
14 Mart 2012 18:34
Suriye'de silah sesleri susmuyor. Her yerde bombalar patlıyor. Suriye'den canını kurtaran kaçıyor. Yüzler, binler Türkiye'ye sığınıyor... Türkiye ise Suriye'den kaçanlar için Şanlıurfa'ya yeni bir kamp yeri hazırlığına başladı...

Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'ye gelebilecekler için Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde kamp yeri hazırlıklarına başlandı.

Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü yerleşkesinde kurulacak çadırlarla ilgili birkaç gün önce bölgede inceleme yapıldı. Bugün de iş makinelerinin zemin etüdü çalışmasına başladığı görüldü.

İşçiler de 20 bin kişilik kapasiteye sahip olacağı belirtilen kampın altyapısı için plastik borular döşedi. Çalışmaların birkaç gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de konuyla ilgili ''Hükümetimiz bu konuda çok dikkatli, biz de Ankara ile sürekli temas halindeyiz, her türlü ihtimale karşı hazırlık yapıyoruz'' dedi.

765 KİŞİ DAHA TÜRKİYE'YE SIĞINDI

Suriye'deki olaylardan kaçarak Türkiye'ye Hatay'ın Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinden dün geceden bu yana toplam 765 kişi geçiş yaptı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Suriye sınırına yakın Kavalcık, Kuşaklı ve Bükülmez köylerinden dün geceden bu yana 747 Suriyeli Türkiye'ye girdi.

Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 747 kişi, yapılan işlemlerin ardından Reyhanlı ilçesinde bulunan Hac Konaklama Tesisleri'nde Kızılay tarafından kurulan geçici çadır kente yerleştirildi.

Reyhanlı ilçesine bağlı Suriye sınırındaki köylerden bir haftadan bu yana Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli sayısı 1332'ye ulaştı. Yeni gelen Suriyeliler için Reyhanlı ilçesindeki Hac Konaklama Tesisleri'ndeki çadır kentte yeni çadırların kurulması çalışmaları devam ediyor.

Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Topraktutan köyünden de dün geceden bu yana 18 kişi Türkiye'ye geçti. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 18 kişi ilçedeki Tekel binasının olduğu alanda bulunan çadır kente yerleştirildi.

(AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler