YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye güne kanla uyandı: 92 ölü
Suriye güne kanla uyandı: 92 ölü
11 Temmuz 2013 09:05
Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed güçlerinin ülke genelinde muhaliflere yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda 92 kişinin öldüğünü bildirdi.

Merkezi Londra'da bulunan SNHR, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 38, Halep'te 18, İldib'de 13, Humus'ta 8, Hama'da 7, Deyru'z Zor'da 3, Dera kentinde 2, Kuneytra, Haseke ve Suveyda'da birer olmak üzere toplam 92 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Humus'un başta Halidiye semti olmak üzere birçok bölgenin Esed güçleri tarafından kuşatıldığını aktaran Suriye Yerel Koordinasyon Komiyesi Humus medya sorumlusu Sair el-Humusi, yaptığı açıklamada, Halidiye bölgesindeki Halid Bin Velid Camisi ile cami içinde yer türbenin atılan havan topu ve roketler sonucunda büyük hasar meydana geldiğini söyledi.

Cami kübesinin de tank ateşine maruz kaldığına işaret eden Humusi, bölgenin rejim güçlerince kuşatıldığını ve güvenlik güçlerinin Halidiye bölgesini aralıksız bombaladığınıkaydetti.

Humus'un muhalifler için stratejik konumda olduğunu bildiren Humusi, "Humus'ta muhaliflerin kontrolünde olan yerlerin rejimin denetimine girmesi halinde Esed güçleri Halep ve diğer silahlı grupların kontrolünde olan yerleri rahatlıkla alır. Humus güney ile kuzey illerini bağlayan önemli bir köprü kenttir" diye konuştu.

Humus'ta muhaliflerin olduğu bölgelere rejimin temel gıda malzemesi ile tıbbi malzemenin girişine izin vermediğini belirten Humusi, kentte silahlı muhaliflerin denetiminde olan bölgelerde "insanlık dramının" yaşandığını vurguladı.

"Humus'ta halk buğday bulursa eski yöntemlerle öğütüp un yapıyor ve ekmek ihtiyacını bu şekilde karşılıyor" diyen Humusi, ülkede Suriye lirasının her gün dolar karşınında değer kaybetmesi nedeniyle de halkın alım güçünün düştüğünün altını çizdi.

Şam'ın Doğu Guta, Duma, Dareya, Haresta ve Yermuk bölgelerinde de halkın emek yapacak un dahi bulamadığından söz eden Humusi, halkın ramazan ayını büyük sıkıntılar içinde ve kısıtlı imkanlarla yapılan yardımlarla geçirdiğini sözlerine ekledi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler