YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye görüşmelerinde Türkiye resti çekince BM'den sürpriz hamle
Suriye müzekerelerinde yer alması için BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura tarafından daha önce aranan terör örgütü PYD Lideri Salih Müslim'e dün de 'isminizi çekin' çağrısı geldi. Çağrıda Türkiye'nin resti etkili oldu.
Suriye görüşmelerinde Türkiye resti çekince BM'den sürpriz hamle
26 Ocak 2016 / 07:37 Güncelleme: 26 Ocak 2016 / 17:50

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Suriye yönetimi ile ‘muhalefeti', siyasi çözüm için Cenevre'de bir araya getirecek görüşmenin 29 Ocak Cuma günü yapılacağını açıkladı. Mistura, müzakerelerin geniş çaplı ateşkes, DAEŞ'in durdurulması ve yardımın artırılması konularına odaklanacağını ve davetiyelerin yarın gönderileceğini söyledi.

Türkiye'nin müzakerelerde yer almasını istemediği PYD Eş Başkanı Salih Müslim de, bu akşam Staffan De Mistura'nın isteği üzerine, görüşmelerin yapılacağı İsviçre'nin Cenevre kentine gitti.

SALİH MÜSLİM'E 'İSMİNİ ÇEK' ÖNERİSİ

Kaynaklar, Mistura'nın sözcüsünün önceki günlerde Brüksel'de Cenevre görüşmelerine katılmak üzere davet ilettiği Salih Müslim'e dün ise, "İsminizi çekin. O zaman sorun ortadan kalkabilir" dediğini ancak, PYD liderinin "Mutlaka ben geleceğim diye bir şart koymadım. Kendisini şart koşan kim varsa o çeksin ismini" sözleriyle öneriyi reddettiğini aktardı.

MİSTURA TOPLANTILARI PLANLAMAK İÇİN ÇAĞIRDI

PYD Eş Başkanı Müslim'in, Mistura tarafından telefonla aranarak, Cenevre'deki toplantıların gidişatı hakkında konuşmak ve planlama yapmak üzere kente davet edildiğini aktaran kaynak, yazılı davetiyenin de yüz yüze görüşmelerde verileceğini belirtti. Edinilen bilgiye göre, Müslim'in Cenevre'de konaklayacağı yer de yine BM heyeti tarafından ayarlandı.

MUHALİFLERDEN ÇATLAK ÇIKABİLİR

Türkiye'nin PYD'nin katılımını engellemek için girişimlere devam edip etmediği sorusunu yanıtlayan bir başka kaynak ise "Riyad'da toplanan muhaliflerde çatlak çıkabilir. ABD'nin baskı uyguladığı ve kendilerini ciddiye almadığı yönünde yoğun tepkileri var" dedi.

Türkiye'nin baskısının devam ettiğini belirten kaynak, "Cenevre'ye kadar çağırdıktan sonra bunun geri alınması zor ancak yine de yazılı davetiye yarın teslim edilene kadar bir şeylerin değişmesi mümkün" ifadelerini kullandı.

Kaynak, davetiyelerin bugün öğleden sonra ulaştırılmasının planlandığını ancak yarına ertelendiğini sözlerine ekledi.

FP: TÜRKİYE GÖRÜŞMELERDEN ÇEKİLEBİLİR

ABD'de yayımlanan Foreign Policy dergisi, Türkiye'nin PYD'nin davet edilmesi halinde BM aracılıyla düzenlenecek Suriye görüşmelerini boykot edebileceğini, ABD'nin ise görüşmelerin iptal edilmesini önlemek amacıyla Türkiye ve Suudi Arabistan'a üst düzey heyetler gönderdiğini yazmıştı.

Cenevre görüşmeleri, hangi grupların müzakere masasında yer alacağı konusunda uzlaşmaya varılamaması nedeniyle 25 Ocak'ta yapılması planlanan görüşme ertelenmişti.

 

SPUTNİK NEWS

asıl baş terörist beş büyük devlet..
 // atiker
abd,ingiltere,rusya cin ve fransa bunlar büyük devlet oldular ama olurken uyguladıkları yöndem zulüm adaletsizlik katliam sömürü işgal tuzak kurma ve ihanet üzerinedir osmanlının tarih sahnesinden çekilmesinden sonra dünya bu düzenbazlara çapulcu zalimlere kaldı bunlardan adalet beklemek kadar saflık olmaz kendileri terörist tabiki teröristleri ezgertecek onlarla konuşacaklar bunlarda insanlık adına bir şeyler olsaydı esata göz yummazdılar irak ne hale getirildi kim yaptı bunlar mısır libya ...
26 Ocak 2016 Salı 10:09
 // Rasim DUMAN
Su kepazelik bile tek basina, BM'nin, emperyalist guclerin igrenc bir maskesi ve oyuncagi oldugunu isbata yetiyor. Sen once teror orgutunu Cenevre'ye cagir, Turkiye'ye emrivaki yap, sonra da "baris gorusmesi" ( ?! ) yap. Yahu Turkiye'nin basinda Avarel mi var ki siz bu saklabanliklari yapiyorsunuz?! Bu ayak oyunlarini İnonu'ye,Demirel'e, Ecevit'e, Mesut YİLMAZ'a yapabilirdiniz ve zaten onlar da karsinizda kirk takla atardi. Simdi TURKİYE'nin basinda "kahramanlar"...
26 Ocak 2016 09:35
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler