YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye devrimi yeniden başlıyor
Suriye'de 470 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan kanlı savaştan 5 yıl sonra gelen ateşkes, halkın yeniden sokaklara dökülmesi için fırsat oldu. Halk, "Esad düşsün", "Devrim hala devam ediyor" sloganlarıyla pankartlar açtılar.
Suriye devrimi yeniden başlıyor
10 Mart 2016 / 07:56 Güncelleme: 10 Mart 2016 / 09:57

Suriye'deki kanlı savaştan beş yıl sonra gelen ilk genel ateşkes, barışçıl protestocular için fırsat oldu. "Devrim Devam Ediyor" pankartları taşıyan halk tekrar sokaklara çıkmaya başladı

Suriye'de 470 bin kişinin yaşamına mâl olduğu tahmin edilen savaş beşinci senesini doldurmak üzereyken yürürlüğe giren ateşkes, halka kısmen de olsa nefes aldırdı. 

Birleşmiş Milletler (BM), kimi bölgelere insani yardım konvoylarının ulaştığını açıklarken Halep, Humus, Dera ve Şam'da protestocular tekrar sahneye çıktı. Barışçıl gösteri düzenleyen binlerce kişi yıllar sonra ilk kez pankart taşıdı. 

Gösterilerin en çok cuma günü yoğunlaştığını kaydeden AFP haber ajansı "Devrim Devam Ediyor", "Suriye Yaşasın, Esad Düşsün" ve "Hâlâ Özgürlük İstiyoruz" gibi pankartlar açan halkla konuştu. 

Humus'un kuzeyindeki Talbisseh kasabasında yaşayan Ebu Nuh "Bu protestolarda, mücadelemizin neden başladığını anlatıyoruz. En son 2012'nin Haziran ayında sokağa çıkmıştık. Ancak o dönemde bizimle birlikte yürüyen, fakat şimdi aramızda olmayan bir çok genç arkadaşımız var" dedi. 

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler