YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye 4 yılda karanlığa gömüldü
Uydu görüntülerinde 2011'in Suriye'si ışıl ışıl... Dört yılda kapkara olan ülkede, iç savaştan sonra uzaydan görülebilen ışıklar yüzde 83 oranında azaldı. Suriye'yi karanlığa gömen Esad'a Türkiye'de bakım kimlerden destek gelmiş, kimler Esad'ı doste ve ka
Suriye 4 yılda karanlığa gömüldü
12 Mart 2015 / 10:15 Güncelleme: 12 Mart 2015 / 10:32

130 insan hakları kuruluşundan oluşan WithSyria ve Çin'deki Wuhan Üniversitesi'nin araştırmasında, Suriye'de 2011'den bu yana belirli aralıklarla çekilen uydu görüntüleri yer alıyor. Araştırmaya göre Suriye'de uzaydan görülebilen ışıklar geçen dört yıl içerisinde yüzde 83 oranında azaldı.

Kentlere bakıldığında başkent Şam'da bu oran sadece yüzde 33 iken, Halep, İdlib ve Rakka kentlerinde bu oran yüzde 97'ye ulaşıyor.

Şubat 2015

En karanlık yıl

21 uluslararası yardım ve insan hakları kuruluşunun hazırladığı ortak rapora göre, uluslararası toplum, iç savaşın dördüncü yılını doldurmaya hazırlanan Suriye'de sınıfta kaldı. Raporda, 2014 için 'en karanlık yıl' ifadesi kullanıldı.

Aralarında Save The Children (Çocukları Koru) ve Oxfam'ın da bulunduğu kuruluşların hazırladığı raporda, 2014' te Birleşmiş Milletter Güvenlik Konseyi'nden çıkan tüm karar tasarılarına rağmen geçen yılın Suriye için 'en karanlık yıl' olduğu ifade edildi.

Eylül 2011

Büyük devletler sorumlu

Raporda ayrıca, sivillerin korunması ve ülkeye insani yardım ulaştırılması konusunda da sınıfta kalındığı belirtildi. Rapor Suriye'deki durumdan tasarıları hayata geçiremeyen BM ve büyük devletleri sorumlu tuttu.

Mart 2012

İnsan hakları kuruluşları raporda şu ifadelere yer verdi:

- 2014 Suriye iç savaşının en kanlı yılı oldu, geçen yıl en az 76 bin insan hayatını kaybetti. Toplam ölü sayısı en az 220 bin.

- Ulaşılması zor bölgelerde yardıma muhtaç insan sayısı 2013'e göre 1 milyon arttı, 4.8 milyona ulaştı.

- Yardıma muhtaç çocuk sayısı 2013'e göre yüzde 31 arttı, 5.6 milyona ulaştı.
2014 yılında ihtiyaç duyulan yardım fonlarının yüzde 57'si toplanabildi. Bu oran 2013'te yüzde 71'di.

- Suriye'de iç savaş pazar günü dördüncü yılını dolduracak. Ülkede insani durum her geçen gün kötüleşirken, savaşın yakın zamanda sona ereceğeine dair bir umut belirtisi de yok.

Mart 2014


Mart 2013

 

CHP ve Vatan Partisi'nden Esad'a ziyaretler

Perinçek ve eski CHP'liler Esad'la görüşecek!

Perinçek: Esad'ın dostluğuna muhtacız!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Dostluğuna muhtacız" dediği Beşar Esad ile Suriye'de görüşmüştü.

Suriye’de temaslarına devam eden Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve beraberindeki 13 kişilik Türkiye Heyeti, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşmüş, 1 saat 45 dakika gerçekleşen görüşmenin ardından Esad, Türkiye Heyeti’ni kapıya kadar uğurlamıştı.

“Türkiye’nin bölünmesi Suriye’nin bölünmesidir. Suriye’nin bölünmesi ise Türkiye’nin bölünmesi” diyen Esad, “Son zamanlarda sadece Türkiye’nin baş düşman olduğu izlenimi yaratıldı. Bu algı açısından sizin ziyaretiniz çok önemli oldu. Bölgenin geleceğini Türkler ve Suriyeliler olarak ortak belirlememiz bizi çok mutlu eder” demişti.

Doğu Perinçek ise, Suriye'nin terörle mücadeleye karşı insanlığın cephesi olduğunu belirterek "Suriye halkı ve Beşar Esad'a birlik ve beraberliğimizi ifade etmek için geldik" açıklamasını yapmıştı.

Perinçek, SANA ajansına verdiği röportajda, "Suriye'de barışın Türkiye'de barış olmasından geçtiğinin farkındayız. Suriye'de var olan terörizm Türkiye'de de bulacaktı. Terörizmi tamamen yenmek ve Suriyenin milli birliği ve ulusal egemenliğini korumasını istiyoruz" demişti.

 

 

Dost
 // uykucu
Esad'in dostluguna muhtac adam yillar once Bekaa'da Abdullah Ocalan'a karanfil veren adamin ta kendisidr....
12 Mart 2015 Perşembe 10:47
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler