YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sünni'ler Şii'lerden yardım istedi
Sünni'ler Şii'lerden yardım istedi
21 Ocak 2013 16:58
Irak'ta Sünni din adamları, Şii din adamlarından hükümete karşı yaptıkları eylemlerde kendilerine destek verilmesini istedi.

Kerkük'te toplanan Sünni din adamları ve aşiret reisleri, Bağdat hükümetine yaptığı çağrıda Sünni bölgelerde düzenlenen protestoların göz ardı edilmemesini istedi.

Kerkük'teki Aşiretler Topluluğu binasında toplanan din adamları ve aşiret reisleri basın toplantısı düzenledi. Anbar Bölgesinde hükümete karşı düzenlenen eylemleri desteklediklerini açıklayan Sünni din adamları ve aşiret reisleri, bölgeye bir heyet göndereceklerini de açıkladılar.

Heyet adına konuşan din adamı Şeyh Ziyad Şeyh Macit Elazzevi, aylardır yapılan eylemlere Bağdat'ın kayıtsız kaldığını belirterek hükümetin hak çiğnediğini ifade etti.

 "Başbakan Nuri El Maliki'nin başını çektiği krize son verilmesi gerekiyor" diyen  Elazzevi, Necef'teki Şii din adamlarına seslendi. Elazzevi, "Bizler buradan Necef'teki din alimlerine sesleniyoruz. Bu duruma onlar da müdahale etsinler. Başbakanın yanlış siyasetine sesiz kalmasınlar. Biz kimseye düşman değiliz. Düşman da olmayız."

Aşiret Reisi Şeyh Tuma Elmaazidi ise, adalet soruşturma kanunun kaldırılmasını istediklerini söyledi.


CHA

Etiketler: , , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler