YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Şah Türbesi'nin eski yeri ilk kez görüntülendi
Süleyman Şah Türbesinin daha önce bulunduğu ve Kobani çatışmaları sırasında DAEŞ tarafından bombalanan Karakozak köprüsünün de onarımına başlandı. Süleyman Şah Türbesi taşındıktan sonra eski yerinin görüntüleri de ilk kez sosyal medyada paylaşıldı.
Süleyman Şah Türbesi'nin eski yeri ilk kez görüntülendi
06 Haziran 2016 / 13:58 Güncelleme: 06 Haziran 2016 / 14:09

DAEŞ'in 2014 yılından bu yana kontrolünde bulunan Mınbiç'i kurtarmak için, Mınbiç Askeri Meclisi (Şems Er-Şami taburu, Siwar Mınbiç (Mınbiç savaşçıları), Fırat Tugayları Topluluğu ve Mınbiç Türkmenlerinden oluşan birlikler) bünyesinde yer alan silahlı güçlerin 1 Haziran'da başlattığı operasyon devam ederken, bu kez Mınbiç-Cerablus karayolu kesilerek DAEŞ'e darbe vurulduğu belirtildi. 

Suriye'deki Kürt kaynakları ve internet siteleri, Mınbic Askeri Meclisine bağlı güçlerin, bugün sabaha doğru Karakozak cephesinde, Karakozak'ın yaklaşık 23 kilometre batısındaki Mınbic-Cerablus arasındaki yolda kontrolü sağladığı belirtildi. Dün çıkan çatışmalarda Mınbiç-Rakka yolu kesilmiş, bugün de Mınbic-Cerablus yolunun kesilmesi ile DAEŞ'e çok büyük darbe vurulduğu belirtildi.

DAEŞ'İN KAÇIRDIĞ KADINLARI TUTTUĞU MAĞARALAR BULUNDU

Dün Fırat Nehri'nin 10 kilometre batısındaki stratejik Til Um Serrac Tepesi aldıktan sonra Mınbiç-Rakka yolunun kontrolünü de ele geçiren Mınbiç Askeri Meclisine bağlı güçler, ele geçirdikleri Til Um Serrac tepesinde korunaklı mağaralarda arama tarama çalışması yaptı.

DAEŞ lideri Ebubekir El-Bağdadi'nin zaman zaman DAEŞ sorumluları ile toplantılar düzenlediği ve çok güvenli ve korunaklı olan Til Um Serrac Tepesi'de DAEŞ'in kaçırdığı kadınları da sakladığı, işkenceler yaptığı ve burada kadınları pazarladığı belirtildi. Til Um Serrac Tepesi, 2 kilometre uzunluğunda ve 1 kilometre genişliğinde bir alanı kaplıyor. Tepenin altında çok sayıda mağara bulunurken, bu mağaralarda kaçırılan kişilere işkence yapıldığına dair izlerine rastlandığı belirtildi.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİNİN ESKİ YERİNİN İLK FOTOĞRAFLI

Suriye'nin Rojava bölgesinde yer alan Kobani'de IŞİD ile YPG arasında çıkan çatışmalar nedeniyle IŞİD tehdidi altında olduğu için 22 Şubat 2015'te düzenlenen operasyonla taşınan ve bu sırada patlayıcılarla kullanılmaz hale getirilen Süleyman Şah türbesinin eski yeri, Mınbiç operasyonu ile ilk kez görüntülendi.

Operasyon ile Karakozak köprüsinün diğer yakası da IŞİD'ten temizlenirken, Kobani ve Mınbiç arasındaki Fırat nehri üzerinde bağlantıyı sağlayan Karakozak köprüsü de yeniden onarılmaya başlandı. IŞİD tarafından YPG'nin Fırat'ın batısına geçişi durdurmak için bombalanarak bir kısmı havaya uçurulan Karakozak köprüsünün onarım çalışmaları Kobani Kanton yönetimi tarafından yapılmaya başlandı. Süleyman Şah türbesine de gidişi sağlayan köprü ayaklarında iş makineleri çalışmalarını sürdürdükleri görüldü.

060620161341539087647_2.jpg

TÜRBENİN YERİ KAÇ DEFA DEĞİŞTİ...
 // ismail emre
Dünyada mezarı bu kadar yeri değiştirilen başka bir rahmetli var mı bilmiyorum? Türbeye tekerlek takılsa yeridir.Yerinde koruyacak gücümüz olmadığına en büyük ispat oldu...efendim şöyle iken böyle oldu masalını bırakalım acı ama gerçek budur.....
06 Haziran 2016 Pazartesi 14:18
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler