YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sudan'dan ABD'ye yaptırım çağrısı
Sudan'dan ABD'ye yaptırım çağrısı
01 Nisan 2015 23:54
Sudan Sağlık Bakanlığı'nın, ABD'nin Sudan'a uyguladığı ekonomik yaptırımların, sağlık ekipmanı ile tıbbi malzemeleri kapsamaması talebinde bulunduğu bildirildi.

Sudan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sağlık Bakanı Bahr İdris Ebu Karde, başkent Hartum'da ABD’nin Hartum Maslahatgüzarı Jerry Lanier ve Avrupa Birliği Sudan Temsilcisi Tomas Ulicny ile bir araya geldi.

Sudan'ın, Avrupa Birliği ve ABD ile sağlık alanındaki işbirliği çalışmalarının yanı sıra medikal ve ilaç temini konularının ele alındığı görüşmede, Sudan'ın ilaç üretimi sorununu aşması için ham madde desteği yapılması konusunun değerlendirildiği kaydedildi.

Sağlık Bakanı Ebu Karde'nin, ABD'nin Hartum Maslahatgüzarı'ndan, "ABD'nin Sudan'a uyguladığı yaptırımların, sağlık ekipmanı ve tıbbi malzemeleri kapsamamasını" talep ettiği ve Lanier ile Ulicny'den, bu yöndeki taleplerin gerçekleştirilmesi yönünde çaba sarf edeceklerine dair söz aldığı ifade edildi.

Askeri darbeyle 1989'da yönetime gelen Ömer el-Beşir hükümeti ile gergin ilişkiler yaşayan ABD yönetimi, 1993 yılında "teröre destek veren ülkeler" listesine aldığı Sudan'a, 1997'den bu yana her yıl yenilenen ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler