YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sudan'daki "Hedasi Barajı" müzakereleri tamamlandı
Sudan'daki "Hedasi Barajı" müzakereleri tamamlandı
24 Mart 2015 01:51
Sudan Su ve Elektrik Bakanı Mutez Musa, Sudan, Mısır ve Etiyopya arasında imzalanan Hedasi Barajı ile ilgili "İlkeler Anlaşması"nın üç ülke arasında yeni bir sayfa açtığını belirtti.

Musa, hükümete yakınlığıyla bilinen En-Nilu'l Ezrak (Mavi Nil) kanalına verdiği mülakatta, "Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn arasında imzalanan İlkeler Anlaşması, endişe ve şüphelerle dolu karanlık bir sayfayı kapatarak, 3 ülke arasındaki işbirliği için yeni bir sayfa açtı" dedi.

Söz konusu anlaşmaya uluslararası ve bölgesel güçlerin müdahale etmediğini bildiren Musa, "Bu anlaşma 3 yılı aşkın süredir üç ülke arasında devam eden ortak çalışmanın bir ürünüdür. Şu an elimizde, herhangi bir ihtilaf karşısında başvurabileceğimiz bir anlaşma metnimiz var" diye konuştu.

Üç ülke arasında yürütülen müzakereler sonucu 6 Mart'ta oluşturulduğu açıklanan Hedasi (Nahda) Barajı ile ilgili "İlkeler Anlaşması", dün, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Sudan Devlet Başkanı Beşir ve Etiyopya Başbakanı Desalegn arasında imzalanmıştı.

 

AA

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler