YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sudan'da sel felaketi: 18 ölü
Sudan'da sel felaketi: 18 ölü
03 Ağustos 2014 16:09
Sudan'da geçen çarşamba günü başlayan sağnak yağışlar sonucu yaşanan sel felaketinin ülkenin 8 ayrı eyaletinin 25'den fazla kentinde etkili olduğu bildirildi.

Sudan Federal Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre, selde 18 kişi hayatını kaybederken 300'den fazla kişi de yaralandı. 3 binden fazla ev yıkılırken 6 bin konut zarar gördü ve çok sayıda hayvan telef oldu.

 Aşırı yağışlar sebebiyle ülkeden geçen Nil nehrinin iki ayrı kolu olan Mavi ve Beyaz Nil sularının taşmasına neden oldu. Binlerce hektar tarım arazisi ile bir çok yerleşim alanı sel sularının altında kaldı.

Sudan'ın sadece Kuzey Kordofan eyaletinde 2 bin aile selden olumsuz etkilendi.

Sudan Hükümeti henüz afet ilanında bulunmazken, AA muhabirinin ulaştığı Sudanlı yetkililer, selden etkilenen bölgelere kendi imkanları ile yardım götürdüklerini bir çok selzedenin yardım beklediğini belirttiler.

Sel'in etkili olduğu bölgelerde oturanların güvenli bölgelere kaçmaya çalıştıkları da gelen haberler arasında. Sudan hükümeti sel ile mücadele amacı ile devlete ait iş makinaları ile sel bölgesinde arama kurtarmanın yanı sıra kanallar açarak sel'in etkisini zayıflatmaya çalışıyor.

Sudan'da geçen yılın Ağustos ayında yaşanan sel felaketinde de 50 kişi ölmüş 500 binden fazla kişi selden etkilenmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler