YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sudan'da parti lideri gözaltına alındı
Sudan'da parti lideri gözaltına alındı
26 Eylül 2013 13:28
Akaryakıt protestolarının sürdüğü Sudan'da muhalif Sudan Değişim Hareketi lideri İbneuf gözaltına alındı.

Sudan'da muhalif siyasi gruplardan Sudan Değişim Hareketi'nin lideri Abdurrahim Ahmed İbneuf'un gözaltına alındığı bildirildi.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin, İbneuf'un başkent Hartum'un El-Hac Yusuf semtindeki evine gece baskın yaptığı ve herhangi bir gerekçe göstermeden kendisini gözaltına aldığı belirtildi. Açıklamada İbneuf'un, Sudan halkı ve parti üyelerine "devrim tamamlanana kadar mücadeye devam" çağrısında bulunduğu ve bu uğurda kendisini feda etmeye hazır olduğunu belirttiği kaydedildi.

Sudan muhalefetinin önde gelen isimleri arasında yer alan İbneuf, hükümetin akaryakıt fiyatlarında yaptığı ve ülke genelinde büyük tepkilere yol açan son düzenlemelerini eleştirmiş ve muhalif gösterilere destek vereceğini açıklamıştı.

Sudan hükümeti geçen pazar günü akaryakıttaki devlet sübvansiyonunun kaldırılmasını kararlaştırmış, bu adım başta Hartum olmak üzere ülke genelinde geniş çaplı protestolara yol açmıştı. Benzin ve gaz fiyatlarının iki katına çıkmasına yol açan kararın, Sudan'da özellikle yoksul kesim üzerinde olumsuz etkisi olduğu belirtliyor.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın protesto edilmesi amacıya ülke genelinde düzenlenen gösterilerde şu ana kadar 60 kişi hayatını kaybetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler