YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sudan'da diyalog görüşmeleri askıya alındı
Sudan'da diyalog görüşmeleri askıya alındı
21 Ocak 2015 05:07
Sudan'daki bazı muhalif partiler, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in çağrısıyla başlatılan diyalog görüşmelerine katılma kararını askıya aldığını duyurdu.

Şimdi Reform Partisi ve Adil Barış Minberi Partisi'nin de aralarında yer aldığı bazı muhalif partiden yapılan yazılı açıklamada, çarşamba günü gerçekleşmesi planlanan görüşmelerin protesto edildiği belirterek, "Muhalif parti temsilcileriyle yapılan toplantıda, diyalog görüşmeleri için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiği, bu nedenle katılımın askıya alındığı" ifade edildi.

 Açıklamada, söz konusu şartların, "siyasi tutukluların serbest bırakılması, hak ve hürriyetleri kısıtlayan tüm kanunların feshi, siyasi partilere hareket özgürlüğü, parti ve silahlı grupların görüşmelere katılabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması" olduğu kaydedildi.

-SHKP görüşmelere katılıyor-

Öte yandan, Muhalif Sudan Halk Kongresi Partisi'nin (SHKP) görüşmelere katılacağı belirtildi.

AA muhabirine konuşan SHKP siyasi işler sorumlusu Kemal Ömer, partinin genel sekreteri Hasan et-Turabi'nin, çarşamba günü yapılması planlanan diyalog görüşmelerine katılacağını dile getirerek, "Görüşmede, siyasi tutukluların serbest bırakılması talep edilecek" dedi.

Devlet Başkanı Beşir, geçen yıl "iç savaşın durdurulması, barışın sağlanması, özgür bir siyasi toplum oluşturulması ve fakirlikle mücadele" başlıklarının ön plana çıktığı reform planını açıklamış, muhalif partilere diyalog çağrısı yapmıştı.

Öte yandan ülkede nisan ayında yapılması planlanan seçimler, ertelenme talepleri iktidar tarafından kabul görmeyen muhalif partilerin boykot kararıyla karşılanmıştı. Devlet Başkanı Beşir ise meclis seçimlerinden sonra kurulacak hükümetin sadece seçimlere katılacak partilerden oluşacağını bildirmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler