YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sudan, UNAMID'in Darfur'dan çekilmesini istedi
Sudan, UNAMID'in Darfur'dan çekilmesini istedi
01 Temmuz 2015 05:38
Sudan hükümetinin, Birleşmiş Milletler (BM)-Afrika Birliği Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID) Darfur'dan çekilme sürecinin başlamasını istediği bildirildi.
Sudan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakanlık Vekili Abdulgani en-Naim'in, BM-Afrika Birliği Temsilcisi Vekili Abidun Başu ile bir araya gelerek, UNAMID'in Sudan'dan çekilme sürecine ilişkin stratejiyi görüştükleri belirtildi.

Açıklamada Bakanlık yetkilisinin, Başu'ya çekilme sürecinin Batı Darfur vilayetinden başlanmasını ilettiği ifade edildi.

Darfur bölgesinde, "Adalet ve Eşitlik", "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Ordusu" hareketleri 2003 yılından bu yana hükümete karşı silahlı mücadele veriyor. Çeşitli uyruklardan 20 bin askeri bünyesinde barındıran UNAMID de 6 yıldan bu yana aynı bölgede görev yapıyor.

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sudan hükümeti, BM ve Afrika Birliği'nden oluşan üçlü komisyonun BM-Afrika Birliği Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID) çekilme stratejisine ilişkin anlaştığını ancak BM'nin bunu imzalamayı reddettiğini açıklamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler