YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sudan Devlet Başkanı El-Beşir'e şok!
Güney Afrika mahkemesi, Afrika Birliği Zirvesi'ne katılmak üzere bu ülkede bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir hakkında geçici olarak ülke dışına çıkış yasağı koydu. Beşir insanlığa karşı suç işlemekle suçlanıyor.
Sudan Devlet Başkanı El-Beşir'e şok!
14 Haziran 2015 / 14:20 Güncelleme: 14 Haziran 2015 / 18:48

Güney Afrika mahkemesi, Afrika Birliği Zirvesi'ne katılmak üzere bu ülkede bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir hakkında geçici olarak ülke dışına çıkış yasağı koydu. 

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Güney Afrika'da düzenlenen Afrika Birliği zirvesine katılması beklenen Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in tutuklamasını talep etmişti. 

UCM'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, mahkemenin daha önce Beşir hakkında verdiği iki tutuklama kararı hatırlatıldı ve bu kapsamda Güney Afrika'dan tutuklama emirlerinin yerine getirilmesi için çaba göstermesi istendi.

Mahkemeye üye olan Güney Afrika'nın Beşir'i tutuklama hakkı bulunuyordu.

Nisan ayında yapılan seçimde yeniden Sudan Devlet Başkanı seçilen Beşir, merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan UCM tarafından savaş ve insanlığa karşı suçlar işlemekle suçlanıyor.

Mahkeme, Darfur'da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği çatışmalarda sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle Beşir hakkında 2009 ve 2010'da iki tutuklama kararı çıkartmıştı.

 // Rasim DUMAN
Dogrusu boyle bir ihtimal aklima gelmisti ve tahakkukundan korkuyordum. Bati dunyasinin İslam Alemi'ne karsi baslatmis oldugu siyasi-psikolojik harp ortaminda, Sudan'in kahraman lideri Omer el Besir, Guney Afrika'ya gitmemeli idi. Cok uzuldum....
14 Haziran 2015 17:03
 // NAIL AKYÜZ
SAKIN MÜSLÜMANLAR SESSIZ KALMASIN.ÖNCE NABIZ ÖLCÜYORLAR,ITIRAZ GELMEZSE OLDU BITTI OLACAK.COK SERT ACIKLAMA YAPILSIN....
14 Haziran 2015 16:01
 // Ekrem Aslan
Bu Afrika ülkeleri her nedense sömürüldükleri ülkelerin söylediklerini harfiyen yerine getiriyor. R.T.E nın kendı menfatlerine yarıyacak sözlerini kulak arkası yapıyorlar. Dikta yönetiminden vaz geçin halkın iradesine zemin oluşturun seçme hakkını verin demokrasiye geçin vs....
14 Haziran 2015 15:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler