YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Straw, sorguda itiraf etti
İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw: Irak kararına karşı çıksaydım, Blair parlamentoyu Irak saldırısı için ikna edemezdi.
Straw, sorguda itiraf etti
21 Ocak 2010 / 19:41 Güncelleme: 21 Ocak 2010 / 19:51

İngiltere'de devam eden, ülkenin Irak savaşına katılmasıyla ilgili soruşturma kapsamında ifade veren dönemin Dışişleri Bakanı ve bugünkü Adalet Bakanı Jack Straw, kendisinin Irak savaşına karşı çıkması halinde, dönemin Başbakanı Tony Blair'in parlamentoyu savaşa katılma konusunda ikna edememiş olacağını söyledi.

Straw, "Irak'a savaş, hayatımızda gördüğümüz en zor karar oldu. Savaşa karşıydık. İnsanların ölmesini istemiyorduk. Amacımız Saddam Hüseyin'i devirmek de değildi. İngiltere ordusu ve Irak'ta büyük can kayıplarından büyük üzüntü duyduk" dedi.

Blair hükümetinin 2001-2006 yılları arasında Dışişleri Bakanı olan Straw, "Eğer Irak'a saldırıya karşı çıksaydım, Başbakan Tony Blair hükümetini ve parlamentoyu Irak'a saldırı için ikna edemezdi" dedi.

Irak'ta Devlet Başkanı Saddam Hüseyin devrildikten sonra hiçbir kitle imha silahının bulunmadığına atıfta bulunan Straw, "Aldığımız karar çok zor oldu. Ama o şartlarda alabileceğimiz en iyi karar olduğu kanaatindeyim" dedi.


-TONY BLAIR, IRAK SORUŞTURMASINDA YER ALACAK-


Birleşik Krallık'ta devam eden Irak soruşturmasında, ülkenin önceki Başbakanı Tony Blair 29 Ocak 2010 tarihinde yer alacak.

Halka açık olarak Kasım ayından bu yana sürdürülen ve ülkenin Irak savaşı politikalarının masaya yatırıldığı soruşturmada Blair'e iki bölümde, altı saat boyunca ülkenin Irak politikası ve Irak savaşına gidilmesi kararına ilişkin sorular yöneltilecek.

Irak savaşı kararının kilit isimlerinden biri olarak kabul edilen ve ABD'nin 20 Mart 2003'de saldırdığı Irak savaşında ülkenin Başbakanı olan Blair, soruşturma çerçevesinde dinlenecek en üst düzey yetkili olacak.

Bu yıl boyunca sürmesi öngörülen Irak soruşturmasının sonunda kimse hakkında cezai işlem uygulanmayacak, ancak soruşturmayı yöneten Sir John Chilcot başkanlığındaki heyet rapor hazırlayacak. Bu raporun ise ülkede yapılacak genel seçimden önce açıklanması öngörülmüyor. AA


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler